Saç BakımıSaç BoyamaSaç KesimiSaç ModelleriSaç Rengi

Koyu Saç Renginden Açık Saç Rengine Geçiş Yapmanın Yolları

Kabul edelim, koyu renk saç rengine sahip olanlarda genelde daha açık tonlarda saç renklerine geçiş yapma eğilimi bulunuyor. Yoksa sen de saçlarının daha açık bir tonda olmasını mı istiyorsun? Peki, saçların yıpranmadan, zarar görmeden saç renginin açılması için ne yapmalısın? Koyu renk saç renginizi nasıl açacağınızı, hangi renk saç rengine geçiş yapabileceği hakkında merak edilenleri yazımızın devamına bulmanız mümkündür.

Koyu Renk Saç Nasıl Açılır?

Koyu Renk Saç Nasıl Açılır
Koyu Renk Saç Nasıl Açılır

Her şeyden önce şunu bilmen gerekir; koyu renk saç rengi mesela siyah renk saçlar tek bir uygulamada sarı tonlarına geçiş yapamaz. Yani, “kuaföre giderim, hemen saç rengim sapsarı çıkarım” gibi bir düşüncen varsa yanıldığını söylemeliyiz. Saç rengin ilk önce 7-8 tona kadar açılır sonrasında da adım adım, her uygulamada birkaç ton daha açılır.

Siyah Saç Açılırsa Ne Renk Olur?

Siyah Saç Açılırsa Ne Renk Olur
Siyah Saç Açılırsa Ne Renk Olur

Saç rengin ilk açıldığında turuncumsu, bakırımsı bir renk ortaya çıkar. Ancak kuaförün bu rengi kumral gibi açık kahve bir tona boyayarak bu turuncu rengin oluşmasını engeller.

Sonrasında saçlarının zarar görmemesi için arada 15 gün kadar bir süre geçmesi gerekir. 15 gün sonra saçların yeniden açılır ve bu kez koyu sarı gibi bir görünüm ortaya çıkar.

Koyu Renk Saç Rengi Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Koyu Renk Saç Rengi Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir
Koyu Renk Saç Rengi Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir
  • Saçlarınızın yıpranmaması için profesyonel uygulamalardan yararlanabilirsin.
  • Koyu renk saçı açıcıyla açmak saçlarının yıpranmasına yol açabiliyor. Yalnızca uzman L’Oréal Professionnel kuaför salonlarında uygulanan Smartbond tekniğiyle saça uygulanan her türlü kimyasal işlemde saçlar zarar görmüyor.
  • Saça uygulanacak boyaya, açıcı karışımın içerisine uygulanıyor ve saçtaki keratin bağları korunuyor, saç tellerini güçlendirerek saçın kimyasala karşı dirençli olmasını sağlıyor.
  • Böylece saçlar açıldıktan sonra da sağlıklı görünüyor.
  • Koyu renk saça açma işlemi uygulandığı dönemde ısı uygulamalarından kaçınmalısın. Düzleştirici, maşa, fön makinesi gibi ısıyla şekillendiren aletlerden olabildiğince uzak durmalısın. Çünkü saçların oldukça hassas olduğu için daha da çabuk zarar görecektir.
  • Açma uygulamaları sonrasında saçlarının uçlarında kırılmalar görülebilir. Bu görünüme engel olmak ve bu kırık uçların saçlarını ağırlaştırmasını önlemek için kırıkları kestirmeni öneririz. Kırıkları kestirdikten sonra çok daha rahatlamış hissedeceğinden emin olabilirsin.
  • Açma işlemlerinin uygulandığı dönemde saç sağlığını korumak için renk açma işlemi uygulanmış saçlara özel bakımlarından da yararlanabilirsin.

Siyah Saçı Açtıktan Sonra Ortaya Çıkan Turunculuklar Nasıl Önlenir?

Siyah Saçı Açtıktan Sonra Ortaya Çıkan Turunculuklar Nasıl Önlenir
Siyah Saçı Açtıktan Sonra Ortaya Çıkan Turunculuklar Nasıl Önlenir

Siyah saçı açıcıyla açmak, saçlarında renk farklılıkları oluşmasına neden olabilir. Baz renk koyu tonda olduğu için ortaya çıkan saç rengi sonucunda sıcak yansımalar, turunculuklar olabilir. Üst üste birkaç kez açma işlemi yapılmış olsa bile bu durum ortaya çıkabilir.

Yapılması gereken ise mor şampuan ve mor maske kullanmak! Mor şampuan ve mor maske, mor pigmentlere sahip oldukları için, saç rengindeki yansımaları nötralize ederler.

Mor şampuan önerisi ve mor maske önerisi olarak da sana Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan’ı ve Elseve Color-Vive Renk Düzeltici Mor Maske’yi öneriyoruz.

Saçın daha soğuk bir tona ulaşmasını sağlayan bu şampuan ve maske, ilk kullanımdan itibaren etkisini gösteriyor. Haftada 1 kullanarak hayallerindeki sarı saçlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Evde Doğal Yöntemlerle Koyu Renk Saç Nasıl Açılır?

Evde Doğal Yöntemlerle Koyu Renk Saç Nasıl Açılır
Evde Doğal Yöntemlerle Koyu Renk Saç Nasıl Açılır

Evde doğal yollarla koyu renk saçı açmak neredeyse imkansız! Papatya suyu ile saç açmak, karbonatla saç açmak veya beyaz sabunla saç rengi açmak gibi yöntemler boyalı saçlarda işe yaramayabilir. Eğer doğal koyu saç rengini açmak istiyorsan, evde deneyeceğin doğal yöntemler saçlarında istenmeyen yansımalara neden olur. Papatya suyu gibi yöntemler saçlarında kızıl ve sıcak yansımalar çıkarır.

Koyu renk saç boyası nasıl akıtılır? Koyu renk saç boyası akıtmak için boya siliciler mevcut. Şampuana karbonat eklemek gibi yöntemler saçlarının kurumasına yol açabiliyor. Bu nedenle koyu renk boyayı akıtmak ve yeni saç rengi denemek için mutlaka uzman kuaförünün yardımını almalısın.

Koyu Renk Saçtan Sonra Hangi Renk Saç Boyalarını Deneyebiliriz?

Koyu Renk Saçtan Sonra Hangi Renk Saç Boyalarını Deneyebiliriz
Koyu Renk Saçtan Sonra Hangi Renk Saç Boyalarını Deneyebiliriz
  • Koyu renk saçtan sıkılanların ilk tercihi kızıl tonları olabilmektedir.
  • Açık kahve saç rengini de deneyebilirsiniz. Saç renginiz koyu kahverengiye yakın tonlardaysa açık kahveye geçiş yapmanız daha kolay olacaktır.
  • Kumral tonları da geçişi kolay olabilecek diğer alternatif seçeneğiniz olabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu