Saç BakımıSaç Boyama

Saç Boyasına Oksidan Yerine Ne Katılır

Biz kadınlar için güzellik saç bakımıyla başlıyor. Saç bakımı deyince aklımıza gelen ilk şey saç rengimiz oluyor.  Birden fazla nedenle sürekli saç rengimizi değiştiriyoruz.

Koyudan açığa, açıktan koyuya bir çok renk deniyoruz. Tabi bu renk değişimlerini yaparken aklımızda sorular da oluşuyor. Bu soruların başında  “saç boyasına oksidan yerine ne katılır?“ sorusu geliyor. Bu yazımızda bu sorularınıza cevap vereceğiz.

 

Saç Boyasına Oksidan Yerine Saç Kremi Konur Mu?

Saç Boyasına Oksidan Yerine Saç Kremi Konur Mu
Saç Boyasına Oksidan Yerine Saç Kremi Konur Mu

Eğer su kullanmak istemiyorsanız, deneyebileceğiniz farklı yöntemlerin  başında saç kremi geliyor. Oksidan yerine  saç kremi kullanmanız da saça aynı performansı veriyor. Sadece saç kremi, saça  renk yoğunluğunu fazla veremiyor. Fakat oksidan yerine saç kremi kullanmanız saçlarınıza parlaklık kazandıracaktır.

Saç kremi kullanmak aynı zamanda boyanın saça daha kolay sürülmesini de sağlıyor. Peki, oksidan yerine kullanabileceğimiz saç kreminin ölçüsü ne kadar olmalıdır? Bir çay bardağı kadar saç kremi kullanmanız yeterli ölçü oluyor.

Oksidan saç açar mı? hakkında bilgi almak için linke tıklayın!

Oksidan Olmadan Saç Boyanır Mı?

Oksidan Olmadan Saç Boyanır Mı
Oksidan Olmadan Saç Boyanır Mı

Oksidan olmadan da saçınızı boyamanız mümkündür. Ancak oksidansız boyanan saçlarda boya daha zor uygulanabiliyor ve daha az kalıcı olabiliyor. Saçlarınızı yoğun renklere boyamak isteyenler oksidanı kesinlikle kullanmak zorunda kalıyorlar.

Kısacası; oksidansız saç boyanabiliyor. Ancak uzun süre kalıcılık sağlanamıyor.

Oksidan olmadan saç boyası yaptığınızda şu sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz:

 • Koyu renk saça sahip olan kadınlar açık renge boyamak istediklerinde saçları yeterince açılamayabiliyor.
 • Yoğun renge sahip olmak isteyenler renk yoğunluğunu istediği ölçüde yakalayamayabiliyor.
 • Boyayı saça kolay bir şekilde uygulayamayabiliyorlar.

 

Saç Boyasına Su Katılır Mı

Saç Boyasına Su Katılır Mı
Saç Boyasına Su Katılır Mı

Oksidan yerine tercih edebileceğiniz en uygun yöntem su kullanmaktır. Su, boyanın daha akışkan kıvama gelmesini sağlıyor. Bundan dolayı saç boyası daha kolay uygulanabiliyor.

Su doğal bir madde olduğundan saçınıza asla zarar vermiyor. Ancak su kullanılarak boyanan saçlarda renk yoğun olmayabiliyor ve kalıcı olmayabiliyor.

 

Oksidanı Su İle Karıştırabilir Miyim

Oksidanı Su İle Karıştırabilir Miyim
Oksidanı Su İle Karıştırabilir Miyim

Oksidansız saçınızı boyadığınız durumlarda istediğiniz renge sahip olamayabiliyorsunuz. Bunu yaşamak istemiyorsanız, farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Oksidanın içerisine biraz su eklersek saça vereceği zararını biraz azaltmış oluyoruz.

 

Oksidansız Saç Boyanır Mı

Oksidansız Saç Boyanır Mı
Oksidansız Saç Boyanır Mı

Önceki kısımlarda bahsettiğimiz gibi oksidansız saç boyanabiliyor. Fakat uzun vadede kalıcılık sağlaması zordur. Oksidanın en önemli görevi boyayı aktif hale getirmesidir. Bu yüzden oksidan kullanmadan boyadığınız saçlarda renk yoğun olmayacaktır.

Renk açma işlemlerinde de durum benzer oluyor. Oksidan kullanmıyorsanız, saç renginiz fazla açılmayacaktır.

 

Oksidan Yerine Ne Kullanılır

Oksidan Yerine Ne Kullanılır
Oksidan Yerine Ne Kullanılır
 • Bir çay bardağı saç kremini boyanın içerisine ekleyebilirsiniz.
 • Hint kınası kullanabileceğiniz diğer maddedir.
 • Boyanızın içerisine beş damla badem yağı veya zeytin yağı ekleyebilirsiniz.
 • Saç cilasına su ekleyerek oksidan yerine bu karışımı kullanabilirsiniz. Ama bu su sıcak değil, ılık olmalıdır.
 • Bir çay bardağı saç kremini, bir tüp boyayı ve yarım çay bardağı sıcak suyu bir kaba döküyoruz. Ardından bu karışımı karıştırıyoruz. Ancak saç boyasının son kullanma tarihine mutlaka dikkat edin. Ardından saçımızı parçalara ayırıp, sürüyoruz.
 • Bir su bardağı kaynamış suya papatya ekleyip yarım saat bekletiyoruz. Bir sprey şişesinin yarısına bu çayı dolduruyoruz. Çalkalayıp saçımıza sıkıyoruz. Bu yöntem daha çok saçımızın rengini açmak istediğimizde yardımcı olmaktadır.
 • Bir çay bardağı şeker, yarım çay bardağı su, yarım limonun tamamını bir tencereye döküyoruz. Kısık ateşte sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Soğuduktan sonra bu karışımı fırça yardımıyla  saçımıza  sürüyoruz.
 • Elma sirkesi saç rengini açma konusunda uygulanabilen doğal maddelerden biridir.
 • Su ile balı karıştırıp saçınıza sürebilirsiniz. Bu karışım da saç renginizi açmada yardımcı olmaktadır.
 • Saç kremimizin içine biraz tarçın katıp karıştırıyoruz. Bu karışımı saçımıza iyice yediriyoruz. Bu karışımı saçımızda  10 saat kadar boneyle bekletiyoruz.  Bu yöntem saçınızın rengini açmakla kalmıyor. Saçınıza ışıltı ve parlaklıkta kazandırıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu