Saç BakımıSaç Boyama

Oksidan Saç Açar Mı? Oksidanla Saç Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizleri sık sık duyduğumuz oksidan kelimesi hakkında bilgilendireceğiz. Özellikle saçlarını boyalı kullanan kişilerin aklında olan volüm nedir? Oksidan saç açar mı? Oksidanla saç açma işlemi nasıl yapılır? Oksidan nedir? Bu soruların yanıtlarını aramaya çalışacağız.

Oksidan Nedir?

Oksidan Nedir
Oksidan Nedir

 

Saçlarını açmak isteyen kişilerin aklına ilk gelen kavram oksidan nedir kavramıdır. Oksidanı tek başına satın alabildiğimiz gibi boya kutularının içerisinde de görebiliyoruz. Oksidan genellikle beyaz renkli ve krem formda bir üründür. Oksidan kreminin asıl amacı boyayı aktif hale getirmektir. Boya ile oksidanı karıştırdığınızda boyanın kıvamının daha sıvı hale geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede boyayı saça uygulamak daha kolaydır.

Oksidan, boyayı aktif hale getirmesinin yanı sıra saçın renk değiştirmesine de etkili bir üründür. Oksidanı tek başına aldıysanız ve saç boyama işleminizde kullanacaksanız eklediğiniz miktara dikkat etmelisiniz.

Gereğinden fazla kullanılan oksidan hem saçlarınızı yıpratabilir hem de boyanın tam rengini vermesini önleyebilir. Tabii ki ayrı olarak alınan oksidanlarda dikkat edilmesi gereken bir husus daha var. İşte burada volüm kavramı devreye giriyor. Saçlarınıza yapacağınız işleme göre volüm kavramı değişiklik gösteriyor.

Volüm kavramını ve volüm numaralarını yazımızın devamında sizlerle beraber inceliyor olacağız.

 

Oksidanla Saç Açma Nasıl Yapılır?

Oksidanla Saç Açma Nasıl Yapılır
Oksidanla Saç Açma Nasıl Yapılır

 

Sadece oksidan kullanarak saçlarınızı açmayı düşünüyorsanız bu pek mümkün değil. Sadece oksidan kullandığınızda saç tonunuza göre en fazla 1-2 ton kadar açıldığını görebilirsiniz. Bu yüzden saçlarınıza oksidanı direkt olarak kullanmanız yanlış bir teknik olacaktır.

Oksidan ile saç açıcı boyaları kullanırsanız daha kesin sonuçlar almanız mümkün olacaktır. Ancak bu işlemi yaparken saçlarınızı sık sık kontrol etmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kutu içerisinde satılan saç açıcı boyaları kullanmanız için saçlarınızın ya açık renklerde olması ya da tamamen boyasız olması gerekmektedir. Aksi takdirde saçlarınıza bu boyaları uyguladığınızda saçlarınızın renginin açıldığını göremeyebilirsiniz.

Saçlarınızda boya varsa ya da saç renginiz koyu renkte ise toz açıcıları oksidanla birlikte kullanabilirsiniz. Bu işlemi uygularken toz açıcının miktarı ile oksidanın miktarı eşit olmadır.

Toz açıcıyı ve oksidanı homojen bir şekilde karıştırmanız da önemli.  Eğer kalın telli, gür ya da uzun saçlara sahipseniz oksidan miktarını biraz daha arttırabilirsiniz. Unutmayın oksidan miktarı toz açıcıdan kat kat fazla olursa kullandığınız açıcının etkisi azalabilir. Bu sebeple ölçülü ilerlemek sizin için daha kesin sonuçlar verecektir.

Toz açıcıların kullanıldığı işlemi evde yapmak boyama işlemlerine göre çok daha zordur. Saçınızın her bölümünün eşit şekilde açılmasını istiyorsanız bu işlemi tek başınıza yapmamalısınız.

Saçlarınızın açılmasının yanı sıra toz açıcılar saçlarınıza zarar verebilir. Toz açıcı kullanılarak yapılan işlemler bekleme esnasında sık sık kontrol edilmeli ve saçlarda, saç diplerinde yanma hissi var ise açıcı saçtan hemen arındırılmalıdır.

 

Oksidan Kremi Nasıl Kullanılır?

Oksidan Kremi Nasıl Kullanılır
Oksidan Kremi Nasıl Kullanılır

 

Oksidan kremi saça direkt olarak uygulanmak yerine kalıcı saç boyaları, açıcı boyalar ve toz açıcılar ile karıştırılarak kullanılır. Yapılacak olan işleme göre farklı türleri vardır.

Kozmetik marketlerde ya da kuaför malzemelerinin satıldığı yerlerde genellikle 10 volüm, 20 volüm, 30 volüm ve 40 volümlük oksidanları bulmak mümkündür. Saçınıza yapacağınız işleme göre volüm derecesi değişiklik gösterecektir.

Örneğin %3’lük olarak satılan 10 volümlük oksidanları saçlarınızın ana renklerini açmadan beyazları kapatabilirsiniz. Ayrıca koyu renkli boyamalar için de uygun olabilir.

 

20 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar?

20 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar
20 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar

 

20 volümlük oksidan, saçlarınızın rengini fazla açmadan sadece beyaz renkleri kapatmanız için kullanacağınız bir oksidandır.

Dip boyası ya da beyaz boyama gibi işlemlerde kullanılabilir. Sadece beyaz kapatma gibi işlemlerde değil saçlarınızın rengini 1 ya da 2 ton açmak için de kullanabilirsiniz. Kullanılan miktara ve kullanım süresine göre saçlarınızın açılması değişebilir. Ancak 20 volümlük oksidan genellikle açma işlemleri için uygun değildir.

 

30 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar?

30 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar
30 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar

 

30 volümlük oksidan, orta koyulukta saç renklerini açmak için kullanılabilir. Kullanılan boyaya ya da toza göre de etkisi değişkenlik gösterebilir.

Saçlarınızı 3 ya da 4 ton kadar açmanıza yardımcı olacaktır. Gür, kalın telli ve boyalı saçlarda da etkilidir. 30 volüm ile açma işlemi uygulanırken saçları aralıklarla kontrol etmek saç yapısı için önemlidir.

 

40 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar?

40 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar
40 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar

 

40 volüm oksidan, piyasada bulunabilecek yüksek volümlü oksidandır. Özellikle orta koyulukta ve koyu renkli saçları açmanıza yardımcı olabilir. Saçlarınızı 3 ya da 4 ton kadar açmanıza yardımcı olabileceği gibi aşamalı açma işlemlerinde saçlarınızda oldukça açık renkler görebilirsiniz.

40 volümlük oksidan tamamen açma işlemlerinin yanı sıra röfle ve balyaj gibi işlemler için de uygundur. Ancak ev koşullarında koyu renkli saçları açma işlemi saçlarınıza zarar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu