Saç BakımıSaç ModelleriSaç Rengi

40 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar?

40 volüm oksidan ne işe yarar, nasıl kullanılır? Oksidan 40 volüm saçı ne kadar açar? benzer soruların yanıtlarını görmek için okumaya devam edin.

Oksidan renksiz sıvı bir kimyasala verilen addır. Dezenfektan ve saç açıcı dahil ağartıcı olarak kullanılabilir. Oksidan birçok saç boyasında kullanılan bir bileşendir. Cildinizde ve saçınızda oksidan kullanmak genellikle güvenli olsa da cilt, akciğer ve göz tahrişine neden olabilir.  

Güzel bir sonuç elde etmek için kullanılacak doğru açıcıyı seçmek, istediğiniz rengi elde etmek için çok önemlidir. Açıcı kuvveti/konsantrasyon yüzdesi (%) veya hacim birimi olarak ifade edilir. Sayı ne kadar yüksekse, açıcı o kadar güçlüdür ve bu nedenle saça daha fazla parlaklık verir. 

40 Volüm Oksidan Ne İşe Yarar?

40 Volüm Oksidan Ne İşe Yarar
40 Volüm Oksidan Ne İşe Yarar

40 volüm oksidan sadece güzellik salonlarında özel bakımlarda kullanılır. Açma konusunda deneyiminiz yoksa daha az volümlü oksidanlar kullanmanızı tavsiye ederim. Saçınızı açmak istiyorsanız saç tellerinize daha az zarar veren 30’luk volüm oksidan açıcı ile saçınızı açmanız saç sağlığınız için daha uygundur.  

Saç açıcı ne kadar çok hacme sahip olursa, saçınızı bir kerede o kadar çok ton açabileceğini düşünürsünüz. Bu doğrudur, ancak aynı zamanda hacim ne kadar çok artarsa saçınız o kadar çok hasar görüyor demektir.  

Çok önemli bir detayı daha sizlerle paylaşalım. 40 Volume oksidan kullanmadan önce saçınızın durumuna dikkat etmelisiniz.  

  • Saçınız çok kuru ise  
  • Saçınızı çözmekte zorlanıyorsanız 
  • Çok fazla elektriklenmeniz varsa ve şekillendiremiyorsanız.

40 Volüm Oksidan Nasıl Kullanılır? 

40 Volüm Oksidan Nasıl Kullanılır
40 Volüm Oksidan Nasıl Kullanılır

Oksidanlar 20, 30, 40, 60 volüm olarak satılır. Volüm arttıkça saç renginin açma süresi de bir o kadar kısalacaktır. Boyama konusunda tecrübeniz yoksa 40 volüm oksidan kullanmamanızı tavsiye ederim.

30 volüm oksidan kullanmak daha iyi olur. 40’lık kullanmaya kararlıysanız, saçınızın boyaya dayanabilmesi için mümkün olan tüm önlemleri aldığınızdan emin olun. Örneğin, saçınızı açmaya başlamadan üç saat önce hindistancevizi yağı uygulayabilirsiniz.  

Saçınızı oksidan ile açmanın en güvenli yolu kuaföre gitmektir. Bununla birlikte, evde saçınızı evde kendiniz de açabilirsiniz sadece dikkatli olmanız gerekir. Saç çizginizin etrafındaki cildinizi koruduğunuzdan ve cildinizi tahriş etmeden doğru rengi elde etmek için yavaşça uygulama yaptığınızdan emin olun. 

40 Volüm oksidanı maksimum 20-30 dakika saçınızda bırakmalısınız. Daha uzun süre saçınızda bırakırsanız, saçlarınız onarılamaz şekilde zarar görebilir ve bakımsız görünmesine yol açabilir.

Saçınız kuruma, kırılgan hale gelme ve hatta kırılma riskiyle karşı karşıya kalır. 

Oksidan 40 Volüm Saçı Ne Kadar Açar?

Oksidan 40 Volüm Saçı Ne Kadar Açar
Oksidan 40 Volüm Saçı Ne Kadar Açar

Oksidan genellikle saçları açmak için kullanılır. Oksidan koyu renkli saçlarda saçı 3-4 tona kadar açmak için kullanılır. Tek başına veya diğer boyalarla birlikte de kullanılabilir.

Oksidan bazlı boyalar tek başına saçınızın açık sarı bir renge dönüşmesine yardımcı olabilir. Bu boyalar ayrıca, başka bir boya rengi eklemeden önce koyu saçları daha açık bir renge dönüştürmek için de sıklıkla kullanılır. Örneğin koyu kahverengi saçları kırmızıya çevirebilir. 

40 Volüm Oksidan Hangi Renklerde Kullanılır?

40 Volüm Oksidan Hangi Renklerde Kullanılır
40 Volüm Oksidan Hangi Renklerde Kullanılır

40 volüm oksidan, daha çok siyah veya koyu kahverengi gibi çok koyu ton saçlar ve beyaz oranı az olan saçları açmak için kullanılır. Saçınızı 3-4 tona kadar açmak ve açık renk boyamalarda kullanılır. 

40 Volüm Oksidan Saçı Yakar Mı?

40 Volüm Oksidan Saçı Yakar Mı
40 Volüm Oksidan Saçı Yakar Mı

Saçınızın doğal hali ister açık ister koyu olsun, saç renginizi koyulaştırmak için 30, 40 veya 50 volüm oksidan bir açıcı kullanmak saçınızın daha açık olmasını sağlar. Daha koyu bir ton istiyorsanız 10 veya 20’lik bir açıcı kullanmaya devam edin. 

Oksidan kullanmak genellikle saçınız için güvenlidir, ancak ev kullanımı için satın alabileceğiniz konsantrasyonlarda bile bazen bazı sorunlara neden olabilir: 

  • Cilt tahrişi: Fazla kullanırsanız cildinizi tahriş edebilir. Saçınızı oksidan ile boyarken, saç derinizde ve saç çizginizin çevresinde tahriş yaşayabilirsiniz. Saç çizginizin vazelin ve temiz pamukla korunduğundan emin olarak ve oksidanı mümkün olduğunca kısa süre saçınızda tutarak tahrişi önlemeye yardımcı olabilirsiniz. 
  • Saç kaybı: Oksidan, bir tür oksidatif saç boyasıdır. Bu, saç korteksinde yeni bir saç rengine yol açan kimyasal bir reaksiyona neden olduğu anlamına gelir. Oksidatif boyalar diğer boyalara göre daha kalıcı olmakla birlikte bu aynı zamanda saçlarınız için oksidatif strese neden oldukları anlamına gelir. Bu stres saçınızı yıpratır ve saç dökülmesine neden olabilir. Saç kütikülündeki hasardan kaynaklanan kırılma da saç dökülmesine neden olabilir. 
  • Saç kütikülünde hasar: Kütikül saçınızın dış tabakasıdır. Saçınızı korur ve güçlendirmeye yardımcı olur. Saçınızı oksidan ile açmak, kütiküle zarar verebilir, çünkü oksidanın saçı boyamak için saç kütikülünden girmesi gerekir. Kütikül hasar görmesi saçınızın kırılmasına, saç uçların ayrık olmasına ve kabarmaya neden olabilir. Saç için derinlemesine bakım saç kütikülündeki hasarı azaltmaya yardımcı olacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu