Saç BakımıSaç Rengi

Deniz Suyu Saçın Rengini Açar Mı?

Deniz suyu saçın rengini açar mı? Deniz suyu saça faydalı mıdır? Tüm bu soruları yanıtlarını içeriğimizde bulacaksınız.

Deniz suyu içerisinde iyot barındırır. İyot mineralinin vücuda ve saçlara çeşitli faydaları vardır. Vücuda pek çok faydası bulunan iyot mineralinin saçlarımıza olan etkileri de oldukça popüler konular arasında yer alıyor.

Özellikle yaz dönemlerinde denize girmeyi seviyorsanız saçlarınızda olan değişiklikleri fark etmiş olmalısınız. Deniz suyu iyot içermesi sebebiyle yağlı saç yapısına sahip olan kişiler denize girdikten sonra saçlarındaki yağlanmanın azaldığını gözlemleyebilirler. Bunun yanı sıra kuru saç yapısına sahip kişiler ise saç yapısının daha da kuru hale geldiğini fark etmişlerdir. Bu yazımızda sizlere deniz suyunun saçlarımızda yaptığı değişikliklerden bahsedeceğiz.

 

Deniz Suyu Saç Rengini Açar Mı?

Deniz Suyu Saç Rengini Açar Mı
Deniz Suyu Saç Rengini Açar Mı

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan deniz, farkında olmasak da saçlarımızda farklı etkiler yaratabiliyor. Yaz dönemlerinde denize sık sık giriyor ve ardından güneş ışınlarına maruz kalıyorsanız saç renginizin açıldığın ve saç yapınızın farklılaştığını gözlemlemiş olabilirsiniz.

Deniz suyu saç rengini açmak için doğal bir yöntem olarak kabul edilmiştir. Deniz suyunun içerisinde barındırdığı mineraller saç rengini açmaya yardımcı olabilir. Bu sebeple denize girdiğinizde ya da deniz suyu ile saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınızın renginin açıldığını görebilirsiniz. Ancak saç renginin açılma düzeyi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Deniz suyunun saç açma özelliğini kullanmak ve deniz suyunun saçlarınızda etkili olmasını istiyorsanız saçlarınızı güneşte kendi kendine kurumasını bekleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da var tabii ki. Güneş altında uzun süre beklemek cildinizin zarar görmesine sebep olabilir. Bunun dışında fazla güneş ışınına maruz kalan saçlar kuru bir görünüme sahip olabilir. Bu işlemleri yaparken saçlarınızın kurumaması için nemlendirici saç bakım ürünlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Deniz Suyu Boyalı Saça Zarar Verir Mi?

Deniz Suyu Boyalı Saça Zarar Verir Mi
Deniz Suyu Boyalı Saça Zarar Verir Mi

Yaz aylarında saç rengini korumak kış aylarına göre daha zordur. Sık sık duş almak, denize ve havuza girmek, güneşlenmek gibi yapılan eylemler saç renginizin akmasına sebep olabilir.

Deniz suyu doğal saçlarınızın açılmasına etki ettiği gibi boyalı saçlarınızın da açılmasına sebep olabilir. Saçlarınız boyalıysa ve boyanın akmamasını istiyorsanız denize girerken saçlarınızın deniz suyu ile ıslanmamasını sağlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra saçlarınızda deniz suyunun kalmaması için denizden çıktıktan sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Böylece saçlarınızın boyası denize girdiğiniz dönemlerde daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Deniz suyunun yanı sıra güneşlenmek gibi eylemler de saçlarınızın renginin açılmasına sebep olabilir. Bunu önlemek için de güneşlenirken takacağınız şapka ve bone gibi şeyler saçlarınızı koruyabilir.

Karanfil Suyu Saç Rengini Açar Mı? için Tıkla!

Deniz Suyu Saça İyi Gelir Mi?

Deniz Suyu Saça İyi Gelir Mi
Deniz Suyu Saça İyi Gelir Mi

Deniz suyu içerisinde barındırdığı mineraller sayesinde saç derinize ve saçlarınıza bakım sağlayabilir. Deniz suyunun saçlarınıza olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kepek problemini azaltabilir.
 • Yağlı saç yapısına sahipseniz yağ dengesini düzenleyebilir.
 • Saçlarınızın doğal şeklini koruyabilir.
 • Saçlarınıza yumuşaklık ve hacim verebilir.
 • Saçlarınızı yumuşatır ve kolay taramanıza yardımcı olabilir.
 • İçerisinde barındırdığı iyot sayesinde saçlarınıza peeling etkisi yaratır ve bu sayede saç derinizde kan dolaşımını etkileyebilir.

 

Deniz Suyu Saça Zarar Verir Mi?

Deniz Suyu Saça Zarar Verir Mi
Deniz Suyu Saça Zarar Verir Mi

Saç yapınız kuru ise deniz suyunda bulunan iyot saçlarınızın daha da kurumasına sebep olabilir. Özellikle boyalı saçlara sahipseniz kuru olan saçlarınız deniz suyuna maruz kaldığında daha da kuru ve yıpranmış görüntüye sebep olacaktır. Saçlarınızın kurumaması ve bakımlı görüntüsünü kaybetmemesi için saçlarınızı yıkayabilir ve nemlendirici bakım ürünleri ile bakım yapabilirsiniz.

Saçlarımız cildimiz gibi neme ihtiyaç duyar. Saçlarınızın kırılgan ve kuru yapıya sahipse ve bu durumun artmasını istemiyorsanız uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunmakta. Peki bu yöntemler nelerdir?

 • Denizden çıktıktan sonra saçları temiz bir su ile arındırmak.
 • Nem dengesini düzenleyecek şampuan ve saç kremi kullanmak.
 • Düzenli olarak saç maskesi yapmak.
 • Tatil sonrası bir uzmana danışıp bakım yaptırmak.
 • Saçları sıkı bir şekilde toplamamak.

Eğer saçlarınız deniz suyundan kaynaklı zarara uğradıysa bu ve bunun gibi işlemleri saçınıza uyguladığınızda deniz suyunun saça verdiği zararı tamamen ortadan kaldırabilir ve saçlarınızın eski haline dönmesini sağlayabilirsiniz.

 

Deniz Suyu Saç Uzatır Mı?

Deniz Suyu Saç Uzatır Mı
Deniz Suyu Saç Uzatır Mı

Deniz suyunun içerdiği tuz saçlarınızın uzamasına yardımcı olabilir. Deniz suyunun saç derinize yaptığı peeling etkisi kan dolaşımınızı hızlandırır ve saçlarınızın uzama süresini kısaltabilir. Tabii ki her bakımda olduğu gibi deniz suyunu da düzenli olarak kullanmak gerekiyor.

Yılın belli dönemlerinde deniz suyunun saç ile teması saçınızın uzatmasına yardımcı olmayabilir. Kış aylarında da deniz suyunu saçlarınıza uygulamanız mümkün.

İçerisinde deniz tuzu bulunan bakım spreyleri kullanabilir ya da günlük bakımınıza tuzlu şampuanları dahil edebilirsiniz. Saçlarınızda düzenli olarak kullanacağınız tuz saçlarınızın sağlıklı ve bakımlı görünmesine sebep olacaktır. Ancak saçlarınız kuru, yıpranmış ve boyalı ise bu işlemleri yapmadan önce bir uzman görüşü almanızı tavsiye ederiz.

Aksi taktirde saçlarınızda daha kuru ve yıpranmış bir görüntü ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Tuz Saç Döker Mi?

Tuz Saç Döker Mi
Tuz Saç Döker Mi

Tuz, saçlardaki nem seviyesini azaltır. Nem seviyesi azalan saçlar kurumaya, kırılmaya ve yıpranmaya eğilim gösterebilir. Saçlarınıza kullanacağınız tuz saç yapınıza bağlı olarak saçlarınızı dökebilir.

Saçlarınıza tuz içeren ürünleri kullanmadan önce mutlaka kuaförünüze danışın ve saç yapınızı iyi tanıyın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu