Saç BakımıSaç Rengi

Karanfil Suyu Saç Rengini Açar Mı?

Karanfil suyu saç rengi açar mı, saça faydaları nelerdir. Karanfil saç için nasıl kullanılır, içeriğimizde hepsine yer verdik.

Karanfil, hoş kokusu ve aroması ile hem Türk mutfağının hem de dünya mutfaklarının vazgeçilmezidir. Bedenimize ve cildimize olan faydalarından dolayı yiyeceklerden içeceklere pek çok üründe kullanılan karanfilin saçlarımıza da elbette faydaları bulunmakta. Faydalarının yanı sıra hoş ve aromatik kokusu sayesinde de bakım ürünlerinin içerisinde görebiliyoruz.

Karanfil saç deriniz ve saç uçlarınız için oldukça faydalıdır. Özellikle yıpranmış ve kuru saçlar için önemli etkileri vardır. Saç köklerinizi ve saç derinizi besleyerek saçlarınızın hızlı uzamasına yardımcı olur ve dökülmesini azaltabilir.

Peki, karanfil suyu saç rengini açar mı? Ya da karanfil suyu saç rengini koyulaştırır mı? Gibi sorularınız varsa bu yazımız tam sizin sorularınıza göre.

Saç İçin Karanfil Kürü

Saç İçin Karanfil Kürü
Saç İçin Karanfil Kürü

Karanfilin saçlara ve saç derisine olumlu etkileri vardır. Kepek ve saç dökülmesinin engellemesi, yıpranması ve kırılmaların onarılması, saç köklerini güçlendirmesi, saçın nem dengesini düzenlemesi, saç uzaması ve saçların canlı görünüm elde etmesi gibi pek çok yararını sayabiliriz.

Kepek ve saç dökülmesini önlemek için;

  • 1 bardak suyu kaynatın ve su kaynar haldeyken suyun içerisine 8-10 adet karanfil atın ve üzerini kapatın.
  • 10-15 dakika kadar karanfilleri suyun içerisinde bekletin.
  • Ardından suyunuza temiz bir pamuk batırarak ya da hazırladığınız suyu temiz bir sprey şişesine koyarak kullanabilirsiniz.

Bu karışımı saç diplerinize haftada bir ya da iki haftada bir düzenli şekilde kullanmalısınız. Karışımın daha etkili olması için uygulama sonrası saç derinize masaj yapabilirsiniz.

Karanfil Saça Nasıl Uygulanır?

Karanfil Saça Nasıl Uygulanır
Karanfil Saça Nasıl Uygulanır

Karanfili saça direkt olarak uygulamak doğru olmayabilir ve sonuç vermeyebilir. Karanfili saça direkt olarak uygulamak yerine kaynar suda bekleterek uygulamak ya da karanfili su ile kaynattıktan sonra uygulamak daha etkili sonuçlar verecektir. Bunun yanı sıra karanfili yağ formunda da saçlara uygulamak mümkün.

Demlediğiniz karanfili saçlarınıza temiz bir bez ve pamuk ile uygulayabilirsiniz. Daha pratik ve kolay bir yöntem ise hazırladığınız karanfil suyunu bir sprey şişesine koyduktan sonra saç diplerinize ve saç uçlarına sıkabilirsiniz.

Saç diplerinize sıktığınız karanfil suyunu masaj yaparak daha etkili sonuçlar da alabilirsiniz. Eğer karanfili yağ formunda kullanacaksanız yine bir bez ya da pamuk kullanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra damlalık kullanarak da uygulamanız mümkün. Ancak yağ formunda kullanacağınız karanfili saçınızdan arındırmanız gerekebilir. Duş öncesi karanfil kürlerini uygulamanızı ve saçlarınızda en az 15-20 dakika kadar bekletmenizi öneririz.

Yağ formundaki karanfili saçlarınızdan kolay arındırmak için ise saçlarınızı ıslatmadan şampuanı elinize az miktarda alarak eşit bir şekilde dağıtın. Daha sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın ve ihtiyaç duyulması halinde saçlarınızı bir kere daha şampuanlayabilirsiniz.

Karanfil Suyu Saç Rengini Açar Mı?

Karanfil Suyu Saç Rengini Açar Mı
Karanfil Suyu Saç Rengini Açar Mı

Karanfil, mineral ve yağ bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Karanfilin suyunu ve yağını kullanmak saçlarınıza yapacağınız işlemi daha etkili hale getirecektir. Doğal bir yöntem olması sebebiyle saçlarınızda beyazlama ya da saçlarınızın rengini açma gibi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Ayrıca karanfili saç rengini açmak için kullanmak pek doğru olmayabilir.

Tam tersine saçlarınızın dökülmesine, saç beyazlamasına ve saç derinizin ferahlamasına yardımcı olacaktır. Bu kadar faydalı içeriğe sahip olan karanfili tabii ki sık sık uygulamak doğru olmayabilir. Haftada bir kere yapacağınız karanfil bakımı ile saçlarınızın canlılık kazandığını gözlemleyebilirsiniz.

Karanfil Saçı Koyulaştırır Mı?

Karanfil Saçı Koyulaştırır Mı
Karanfil Saçı Koyulaştırır Mı

Karanfilin yağını ya da suyunu saça uygulamak saçlarınızın sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Peki, karanfil saçlarınızın rengini koyulaştırır mı? Bunun kesin bir cevabını vermek pek mümkün değil.

Saç yapınıza ve rengine bağlı olarak saçlarınızın renginin koyulaşması değişkenlik gösterebilir. Çok açık renkli saçlara sahipseniz ve karanfili saçlarınıza düzenli olarak uyguluyorsanız saç tonunuzda değişkenlik görebilirsiniz. Bunun yanı sıra saçlarınız doğal renginde kahverengi, kumral ya da siyah tonlarda ise saçlarınızda ufak ton farklılıkları görmeniz de mümkün. Kısaca karanfil kürlerini düzenli olarak yapan kişilerin saçları koyulaşabilir.

 

Karanfil Suyu Boyalı Saçın Rengini Açar Mı?

Karanfil Suyu Boyalı Saçın Rengini Açar Mı
Karanfil Suyu Boyalı Saçın Rengini Açar Mı

Cildimizde, diş ağrılarımızda ve daha birçok yerde parmakla sayılamayacak kadar fazla faydası bulunan karanfil suyu aynı zamanda saçlarımız için de çok yararlıdır.

İçinde A, E vitaminleri, kalsiyum, sodyum ve Omega gibi birçok şey bulunduran karanfil, özellikle saç bakımı için önemli bir fayda sağlar.

Saçı dipten uca besler ve saça fazlasıyla hacim kazandırır. Peki bu kadar çok yararı olan karanfil suyu boyalı saç rengini açmakta ne kadar etkilidir?

Temiz saçlarınıza dipten uca uygulayarak sürdüğünüz ve tarayarak eşit miktarda dağılmasını sağladığınız karanfil suyu karışımı sonrasında saçlarınız birkaç ton açılır.

Burada bekleme süresini değiştiren ve sonucunu etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar saç renginizin çok koyu veya çok açık olması, kullandığınız boyanın içerdiği renk tonları, hazırladığınız kürün içindeki diğer malzemelerin saçınıza etkisi, saçınızın doğal yapısı gibi etkenlerdir.

Her saç açma yönteminde olduğu gibi saçınızın bu işlem sonrasında yıpranabilme ihtimaline karşın düzenli olarak saç bakımı yaparak bu yıpranmaları önlemiş ve yumuşak, ipeksi saçlara kavuşmuş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu