Saç BakımıSaç Rengi

Deniz Suyu Saç Rengini Açar Mı?

Deniz suyu saça ne yapar? Deniz suyu saçın rengini açar mı? Denize girerken saça ne sürülür? Güneş ışığı saç rengini açar mı? sorularının yanıtlarına yer verdiğimiz içeriğimize göz atarak deniz suyu hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Yaz deyince deniz, kum ve güneş üçlüsü akla gelir. Denize veya havuza girmekten keyif alıyor ancak tuzlu sudan saçınızı koruyor musunuz? Tuzlu su yani deniz suyu saça faydalı olduğunu bilmelisiniz. Fakat faydaları olduğu kadar bazı kişilerde yan etkilere yol açabilir.

 

Deniz Suyu Saça Ne Yapar?

Deniz Suyu Saça Ne Yapar
Deniz Suyu Saça Ne Yapar

Tuzlu su saça iyi gelir mi diye soracak olursak, şaşırtıcı bir şekilde tuzlu suyun saça faydaları bulunmaktadır. İşte deniz suyunun saça faydaları;

 • Doğal bir şampuandır: Tuzlu su, doğal bir arındırıcı şampuan görevi görür. Saçı yağlı yapan tüm ağır yağları ve fazla sebumu temizler. Ayrıca saçınızı şampuanlarken bazen kurtulması zor olan kalıntıları da ortadan kaldırabilir.
 • Saç derisini eksfoliye eder : Tıpkı cildinizin geri kalanı gibi, saç derinizi de düzenli olarak pul pul dökmeli ve ölü hücreleri temizlemelisiniz. Bu, kafa derisinin durumunu iyileştirir ve kuruluğu ve pullanmayı azaltır. Tuzlu su ayrıca kepeği tedavi eden mantar önleyici özelliklere sahiptir.
 • Yağlı saçları iyileştirir : Tuzlu su ayrıca saçtaki fazla sebumu ve yağları da çıkarabilir. Bu, yağlı saçlardan muzdarip insanlara fayda sağlar. Deniz tuzunun yağı saçtan uzaklaştırma yeteneği, minerallerin aslında foliküllerinizi ve saç derinizi güçlendirmesidir. Sonuç olarak, yağ birikimi azalır ve saçlarınız çok daha sağlıklı görünür.
 • Saçlara hacim ve nem ekler : Deniz suyunda tuz kristalleri vardır. Bu kristaller saça hacim kazandırabilir ve tuzlu su ürünlerini saç dökülmesi yaşayan insanlar için mükemmel bir seçim haline getirir. Tuz kristalleri ayrıca kuru, pul pul dökülen bir saç derisine nem katar.
 • Saç kalitesini artırır : Tuzlu su, potasyum ve magnezyum gibi harika mineraller ve vitaminler içerir. Bu, saç kalitesini önemli ölçüde artırabilir.
 • Saç uzatır: Tuzlu suyun saç büyümesini artırmaya yardımcı olabileceği diğer yollardan bazıları arasında saç dökülmesini azaltmak, kaşıntılı ve pul pul dökülen saç derisini iyileştirmek, kan akışını hızlandırmak yer alır.

 

Deniz Suyu Saçın Rengini Açar Mı?

Deniz suyu doğal saç rengini açabilir. Ancak özellikle boyalı saçınız varsa, deniz suyu saç rengini soldurabilir ve boyanın akmasına neden olabilir. Bundan dolayı, bone takarak denize girmenizi tavsiye ederiz. Deniz suyu saçın rengini açar mı? isimli içeriğimize ulaşmak için linke tıklayın!

 

Denize Girerken Saça Ne Sürülür?

Denize Girerken Saça Ne Sürülür
Denize Girerken Saça Ne Sürülür
 • Denize veya havuza girmeden önce saçınızı ıslatmanız gerekir. Saçınız kuruyken özellikle sünger gibi gözeneklidir. Suya tamamen kuru saçlarla girerseniz, hemen çok fazla tuzu emeceği anlamına gelir, zaten ıslak saç bir bariyer oluşturarak tuzun hasara yol açmasını önler.
 • Saçınızda boya, ombre, balyaj gibi işlemler varsa, saç renginizi korumak için bone kullanabilirsiniz. Ayrıca saça uygulanan bu tür kimyasal işlemleri tatil sonrası yapmanız tavsiye edilir. Zira, özellikle işlem görmüş saçlarla havuza veya denize girmek güneşin zararlı etkilerini artırıyor.
 • Şapka takmak, saçınızın fazla dolanmasını önlemenin harika bir yoludur, ancak saçınızı örmek de öyle. Plaja gitmeden önce saçınızı örün. Bu, saçınızın rüzgardan korumanın yanında, daha sonra taramaya çalışırken saçınıza zarar vermeyeceğiniz anlamına gelir.
 • Deniz veya havuz öncesi saçınıza koruyucu bir krem kullanabilirsiniz.
 • Fön, saç kurutma, maşa gibi işlemleri azaltmaya çalışın.
 • Deniz veya havuz sonrası ise, saçlarınızı tuzlu sudan iyice arındırmak için yıkayın ve bakım kremi ile bakım yapıp işlemi tamamlayın.

 

Güneş Işığı Saç Rengini Açar Mı?

Araştırmalar, güneşin UV ışınlarının, özellikle açık renkli saçların rengini değiştirebileceğini göstermiştir.

Saçlar ölü olduğu için herhangi bir savunma olmadan güneşin tüm yükünü almak zorundadır. Ve güneş ışığı oldukça enerjiktir. Örneğin, vinil araba çatıları gibi plastikleri nasıl bozduğuna bakın. Zamanla güneş ışığı bazı plastiklerin parçalanmasına ve çatlamasına neden olacaktır. Kimyasal terminolojide, güneş ışığındaki ultraviyole radyasyon, nesneleri oksitleyerek mahveder.

Benzer şekilde, güneş ışığındaki UV, melanini renksiz bir bileşiğe oksitler. Bu nedenle saçlarınız renk değiştirir. Sarı saç aslında sadece renksiz saç veya içinde çok az melanin bulunan saçtır.  Bu nedenle, bronzlaşmış cilt ve ağartılmış saçlar, birinin güneşte çok fazla zaman geçirdiğinin bir işareti olabilir. Güneş kremi ve şapka takarak teninizi açık, saçınızı koyu tutmaya çalışın!

 

Kaynak;

Deniz Suyu Saç Rengini Açar Mı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu