Saç ModelleriGenelSaç KesimiSaç Rengi

Yüz Şekline Göre Saç Modelleri Ve Kesimleri

Saç şeklimiz, tarzımın en önemli unsurudur. Saç kesimimiz ve şeklimiz ne kadar usta ellerden çıkmış olursa olsun yüz şekline göre saç kesimi yapılmadıysa ortaya güzel bir görüntü çıkmayacaktır. Hem yüz şeklinizi en iyi şekilde ortaya çıkarmak hem de hatlarınızı düzgün bir biçimde göstermek için önemli olan doğru saç modelini ve kesimi yapmanızdır. Bu yazımızda sizlere yüz şekillerine uyan saç kesimlerinden ve saç modellerinden bahsetmeye çalışacağız.

Yüz Şeklimizi Nasıl Anlarız?

Saç kesimimize karar vermeden önce yüz şeklimizi öğrenmemiz gerekiyor. Yüzümüz oval, kare, yuvarlak, uzun, üçgen, elmas dikdörtgen ya da kalp şekillerinden birisi olacaktır.

Önemli olan sizin hangi yüz şekline sahip olduğunuzu bilmenizdir. Yüz şeklinizin hangisi olduğunu öğrendikten sonra yüz şeklinize en uygun olan saç modelini kullanmaya başlamalısınız. Yüz şeklinizi tespit etmek sandığınız kadar zor değildir.

dore kahve saç boya numarası
dore kahve saç boya numarası
dore kahve saç kimlere yakışır
dore kahve saç kimlere yakışır

Aynanın karşısında yerinizi alın ve saçlarınızı tepeden sıkı bir şeklide bağlayın. Kol mesafesi uzunluğunda aynayla aranızda bir açı bırakmaya çalışın. Bir kalem yardımıyla, yüz şeklinize bakarak aynaya çizin, aynada gördüğünüz şekil yüzünüzün biçimini öğrenmenizi sağlayacaktır. Bu yöntemle yüzünüzün şeklini belirlediğinize göre size uygun olan saç kesiminin ne olduğunu yazımızın ilerisinde öğreneceksiniz.

Oval Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

EN ideal yüz şeklinin oval yüz şekli olduğunu daha önce hiç duydunuz mu? Elbette her yüz şeklinin kendine göre bir güzelliği bulunmaktadır. Eğer oval hatlara sahipseniz, yüzünüzü olabildiğince ortaya çıkaran modelleri tercih etmeye çalışmalısınız. Oval yüz şekline her türlü saç kesimi yakışmaktadır.

Oval Yüze Kısa Kıvırcık Saç Yakışır Mı
Oval Yüze Kısa Kıvırcık Saç Yakışır Mı

Hatta birçok kişinin yüz şekline yakışmayan bob saç kesimi ve long bob kesimi bile oval yüz şekline sahip kişilere oldukça yakışmaktadır. Fakat bizim tavsiyemiz düz kesimlerden ziyade katlı kesimlerden yanadır.  Oval yüz şekline sahip olan kişiler her saç kesimine sıcak bakabilirler. Saç kesimi konusunda endişeli olmaktansa daha cesur olmalıdırlar.

Doğal Fındık Kabuğu Saç Rengi
Doğal Fındık Kabuğu Saç Rengi

Kare Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Kare yüz şekli aynı zamanda kemikli yüz şeklidir. Bu yüz şekline sahip olan kişiler, elmacık kemiklerini belirginleştirmekten yanadır. Daha açık bir ifadeyle söylemek gerekirse; yüzünüz kareyse, çene çizgilerinizden çok elmacık kemiklerinizi ortaya çıkaran bir saç kesimi tercih etmelisiniz.

Buzlu Çikolata Saç Rengi Kimlere Yakışır
Buzlu Çikolata Saç Rengi Kimlere Yakışır

Saçın yandan ayrılarak kesilmesi belirgin olan çene kemiklerini yumuşatmanızı sağlayacaktır. Uçları katlı, yandan ayrılmış, orta uzunlukta bir saç, kare yüz şekline göre uygun saç modellerinin en başında yer alır. Kare yüz şekline ne çok yakışan saç modeli şüphesiz kahkül saç modelleridir. Kahkül saç modelleriyle oldukça hoş gözükeceğinize emin olabilirsiniz.

Çilek Kızılı Saç Modelleri
Çilek Kızılı Saç Modelleri

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Yüzünüz yuvarlak hatlara sahipse çoğunlukla geniş bir görünüme sahipsiniz demektir. Yuvarlak yüz şekline en çok yakışan saç kesimleri şüphesiz katlı kesimlerdir. Yüzdeki geniş görünümü azaltan, yüze açı ve boyut kazandıran katlı kesimlerden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Moka Kahve Saç Rengi Boya Numaraları
Moka Kahve Saç Rengi Boya Numaraları

Örneğin; kısa saç sevenler yukarıdan aşağıya keskin hatlarla inen pixie saç modelini deneyebilirsiniz. Yüze boyut kazandırma işini sadece saçlara bırakmayıp makyajda yüz kontür ürünlerini kullanarak da saç modelinizi daha da ön plana çıkarabilirsiniz.

Efsanevi Türk Kahvesi Saç Rengi kimlere yakışır
Efsanevi Türk Kahvesi Saç Rengi kimlere yakışır

Uzun Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Uzun yüzlerin genellikle yüz uzunluğu genişliğinden fazla olup alın geniş görünümdedir. Bunu dengelemek amacıyla hacimli saç modelleri tercih edilmelidir.

Efsanevi Türk Kahvesi Saç Rengi Boya Numaraları
Efsanevi Türk Kahvesi Saç Rengi Boya Numaraları

Uzun yüz şekline göre yakışan saç modelleri denildiğinde akla ilk gelenler dalgalı ve kıvırcık saç modelleri olmaktadır. Dümdüz fön çekilmesi  ya da kısa saçlar uzun yüz şekline uygun olan saç modelleri arasında yer almamaktadır. Eğer kısa saç kullanmak istiyorsanız çene hizasında kesilmiş saç modellerini denemelisiniz.

Eda Ece Yeni Saç Rengi Stilleri
Eda Ece Yeni Saç Rengi Stilleri
Moka Kahve Saç Rengi Nasıl Elde Edilir
Moka Kahve Saç Rengi Nasıl Elde Edilir

Üçgen Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Üçgen yüz şeklinin en belirgin özelliği çenenin dar görünümde olmasıdır. Dar çene hattının belirgin yapan saç modellerini kullanmamanız gerekmektedir. Üçgen yüz şekline göre saç modellerinin en uygunu, saç uçlarına hacim verilmesi ya da dalgalandırılmasından yana olanlar olacaktır.

Koyu Sarı Saç Rengi Nasıl Elde Edilir
Koyu Sarı Saç Rengi Nasıl Elde Edilir
Altın Çikolata Saç Rengi Tonları
Altın Çikolata Saç Rengi Tonları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu