Saç BakımıSaç Rengi

Sodayla Saç Rengini Açmak Mümkün Mü?

Soda ile saç bakımı nasıl yapılır? Sodayla saç rengini açmak mümkün müdür? Faydaları nelerdir?

Kuaförlerde tonlarca para harcamak istemeyen ve evde doğal yöntemlerle saça zarar vermeden kendine farklı bir hava katmak isteyen herkesin kullanabileceği harika bir çözümle geldik.

Sodanın mide problemleri için çok tercih edildiğini ve içinde bulunan minerallerin birçok faydası olduğunu biliyoruz. Peki soda ile saç renginizi açmanın mümkün olduğunu ve aynı zamanda bu minerallerin yıpranmış saçlarınıza bakım yaparak beslediğini biliyor muydunuz?

Piyasada oldukça fazla adı geçen ve fiyatları pahalı olan ürünleri kullanıp sonuçtan memnun olmama gibi bir ihtimaliniz bulunmaktayken hem az maliyetli hem de doğal bir yol olan soda ile saç açma yöntemini deneyerek harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yazımızın devamında soda ile saç rengini açma yönteminden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Soda Saç Rengini Açar Mı?

Soda Saç Rengini Açar Mı
Soda Saç Rengini Açar Mı

Doğal bir renk elde etmek istiyorsanız ancak kimyasalların vereceği zarardan endişe duyuyorsanız evde yapabileceğiniz doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Örneğin soda ile saç renginizi açabilirsiniz. Bu yöntem çok bilinmese de çok işe yaradığını söylemek mümkün.

Elbette saçınızda kalmış olan kimyasal boyalara veya saç renginizin koyuluğuna bağlı olarak her insanda farklı bir sonuç elde edilebileceğini de söylemeden geçmeyelim.

Eğer saçınıza herhangi bir kimyasal işlem yaptırmak veya yapmak istiyorsanız saçınızın pH değerinin hiç bozulmaması veya hiç yıpranmaması mümkün değildir. Uygulayacağınız her yöntem biraz da olsa saçınıza zarar verebilir.

Saçınıza zarar verecek bu şeyleri genelleyecek olursak;

 • kimyasal veya bitkisel boyalar,
 • asitler,
 • saç açıcılar
 • ısı kullanmak, hatta taramak bile diyebiliriz.

Bu nedenle saçınızın en az oranda yıpranması için düzenli olarak bakım yapmayı ve gerekli olan vitamin takviyelerinizi ihmâl etmemelisiniz.

 

Sodayla Saç Yıkamak Ne İşe Yarar?

Sodayla Saç Yıkamak Ne İşe Yarar
Sodayla Saç Yıkamak Ne İşe Yarar

Soda ile saç yıkamak yazımızın devamında da bahsettiğimiz gibi birçok fayda sağlayan bir yöntemdir. Başlıca faydası saç uzama hızını artırmasıdır. Hızla uzayan saçlar sodanın etkisiyle daha güçlü olacaktır. Eğer mineral eksikliğinden kaynaklı bir saç dökülme problemi yaşıyorsanız soda burada da yardımınıza koşarak dökülmeleri azaltır.

Saçlardaki kepeklenme problemi ise diplerin yeterince nemli olmamasından kaynaklanan kurulukla ortaya çıkmaktadır. Soda, saçınıza nem kazandıracağından bu kepek sorununu da büyük ölçüde yok eder. Eğer bu sorun devam ediyorsa kepeklenmenin bir diğer sebebi olan iyi durulanmamadan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle saçınıza ne uygularsanız uygulayın mutlaka çok iyi durulamalısınız.

Uygulayacağınız her yöntemden sonra yapılması gerektiği gibi saçınızın neye ihtiyacı olduğunu çok iyi tespit etmelisiniz. Kullandığınız bu soda ile saç yıkama yöntemi ve diğer yöntemler saçınızda istediğiniz etkiyi yaratmıyorsa bu içeriden kaynaklanan bir problem de olabilir.

Doktorunuza danışarak hangi vitaminlerinizin eksik olduğunu tespit etmelisiniz. Alacağınız doğru vitamin ve mineral takviyeleri ile saçınız güçlenecek ve sağlıklı uzayacaktır. Eğer hala saç problemleri yaşıyorsanız ve buna sebep olan kullandığınız ürünler veya vitamin eksikliği değilse stresten uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Saçlar çok hassastır ve stresin şiddetine bağlı olarak bundan en çabuk etkilenen bölgelerden biri saç derisidir. Stresli olan insanlar genellikle saç derilerini kaşırlar ve burada hassasiyete yol açarlar.

Bahsettiğimiz tüm faktörleri göz önünde bulundurarak doğru bir şekilde sonuçlandırdığınızda sodayla saç yıkamak size sıradan birine göre çok daha fazla katkı sağlayabilir.

 

Soda Saça Nasıl Uygulanır?

Soda Saça Nasıl Uygulanır
Soda Saça Nasıl Uygulanır

Maden suyu olarak da bilinen sade sodayı dilerseniz şampuan şişenize az miktarda ekleyerek kullanabilirsiniz. Ancak saçlarınızı iyi duruladığınızdan emin olmalısınız.

Eğer bakım amaçlı kullanmak istiyorsanız duştan sonra saçlarınız temiz ve ıslakken 3-5 dakika saç diplerinize masaj yoluyla uyguladıktan sonra durulayabilirsiniz. Saç rengini açmak için kullanmak istiyorsanız birkaç saat beklettikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz.

 

Sade Sodanın Saça Faydaları

Sade Sodanın Saça Faydaları
Sade Sodanın Saça Faydaları

Sade sodanın hem mideye hem de cilde kazandırdığı olumlu etkileri neredeyse hepimiz biliyoruz. Peki sade sodanın içinde bulunan mineraller saça ne kazandırmaktadır? Gelin bu faydaları birlikte inceleyelim.

Sade sodanın saça faydaları:

 • Saçınızı besler ve nem kazanmasına yardımcı olur.
 • Saç derinizdeki kapalı gözeneklerin açılmasına ve saç çıkmasına yardımcı olabilir.
 • Saçlardaki yıpranmış, mat görünüm yerini parlak ve ışıltılı saçlara bırakır.
 • Saç dökülmesini en aza indirir.
 • Saçların uzamasına destek olur.
 • Saçınızdaki pH oranını dengelerken fazla yağlanma sorununun da önüne geçer.
 • Hem saç köklerini hem de saç tellerini güçlendirir.
 • Kepeğe karşı etkilidir.
 • Saçtaki birçok problemi çözen sade soda sağlıklı bir görünüm elde etmenize katkı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu