Saç BakımıSaç BoyamaSaç Rengi

Saç Renginizi Korumanın En İyi Yolları: Saç Boyası Nasıl Daha Uzun Süre Dayanır?

Saçınızı ister profesyonel bir kuaför salonunda boyatın, ister evde saç boyama seti kullanın, saç renginizin olabildiğince uzun süre dayanmasını istersiniz. Ne yazık ki, saçınızı yanlış şekilde yıkamak veya nemli tutmamak da dahil olmak üzere, saç renginizin solmasına neden olabilecek pek çok şey vardır.

Yeni saç renginizi seviyorsunuz ama onu nasıl koruyacağınız konusunda endişeli misiniz? Saç boyası nasıl daha uzun süre dayanır? Saç renginizi korumanın en iyi yolları ve püf noktalarını sizlere açıklıyoruz. Hadi başlayalım.

Sıcaklık, güneş, yanlış bakım uygulamaları, havuz veya deniz suyu gibi pek çok faktör saçınızın rengini soldurabilir. Bununla birlikte, saç bakımı rutininizde küçük değişiklikler yaparak, saç renginizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz ve solmaya başlarsa, canlanmasına yardımcı olmak için birtakım bakım yöntemleri ve kök rötuş kitleri gibi evde uygulayabileceğiniz tedavileri kullanabilirsiniz. Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşte saç renginizi nasıl koruyacağınız konusunda temel ipuçları..

  1. Boyama sonrası doğrudan duşa girmeyin.

Boyanın saça yerleşmesini sağlamak için şampuanlamadan önce en az 24 saat beklemelisiniz. O temiz saç hissini elde etmek için saçınızı soğuk suyla durulamalı ve parmak uçlarınızla saç derinizi ovalamalısınız.

2. Sıcak sudan uzak durun.

Sıcak bir duş uzun yorgun geçen bir günün ardından iyi gelebilir ancak saç renginizi bozmaya değer mi? Tabi ki hayır. Düşük sıcaklıkta su kullanmak saç renginin parlaklığını korur ve saçların uzamasına yardımcı olur. Saç için kullandığınız ürünlerinizi değiştirebilirsiniz. Reçetesiz satılan birçok ürün tuz ve sülfat içerir. Bu yüzden içerikleri saç renginizi bozar. Bunun yerine sülfat ve alkol içermeyen ürünler kullanın. Böylece saçınızın rengini korumaya yardımcı olurlar.

3. Çok sık şampuan kullanmayın.

Saçınızı daha az yıkayın. Saçınızı her gün şampuanlamak sadece saçınızın doğal yağlarını değil, rengini de yok edebilir. Saç deriniz doğal olarak çok yağlı değilse, iki günde bir, üç günde bir veya hatta haftada bir kez yıkayarak renginizi canlı tutabilirisiniz. 

Saçınız yıkamalar arasında kirli, yağlı veya cansız görünüyorsa, köklerdeki fazla yağı emmek ve hacim kazandırmak için özellikle boyalı saçlar için tasarlanmış kuru bir şampuan kullanabilirsiniz.

Bu, özellikle siyah, mor gibi koyu veya parlak gölgeleri korumak için önemlidir. Saç derinizde yağlı bir birikme varsa, iki günde bir yıkamaya çalışın ve yıkamalar arasında kuru bir şampuan kullanın. Özellikle boyalı saçlar için tasarlanmış bir şampuan ve saç kremi de uygulayabilirsiniz.

4. Arındırıcı şampuanlar kullanmayın.

Saçınızın neden aniden turuncuya döndüğünü hiç merak ettiniz mi? Boyalı saçlarınız varsa, bunun sorumlusu arındırıcı bir şampuan olabilir. Bu nedenle saçı açarken arındırıcı şampuanları kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca, özellikle boyalı saçlar için tasarlanmamışsa kepek şampuanlarının da aynı etkiyi yapabileceğini unutmayın.

5. Saç kreminizi doğru yerlerde kullanın.

Saç kreminizi doğru yerlerde kullanın
Saç kreminizi doğru yerlerde kullanın

Şampuanınızı saç kökünü temizlediğinizden emin olarak kullanın. Şampuanı saç köklerinize uygulayın. Saçınızı yıkarken, şampuanı tüm saç tellerinize uygulamaktan kaçının. Bunun yerine ürünü saçınızın en yağlı olduğu saç köklerinize yoğunlaştırın ve köpürtün.

Boyalı saçlar için saç kremi kullanın. Boyalı saçlar için şampuan kullanmanız gerektiği gibi, saç rengini korumak için tasarlanmış bir saç kremi kullanmak da önemlidir.

Boya gibi kimyasal işlemler saçınızı kurutarak daha gözenekli hale getirebilir ve rengin dışarı sızma olasılığını artırabilir. Boyalı saçlar için saç kremi, kütikülü kapatır ve saça nüfus etmesine yardımcı olur. Düzgün bir şekilde nemlendirildiğinden emin olmak için saçınızı her yıkadığınızda bakım yapmalısınız.

6. Saç bakım rutini oluşturun.

Saça nemi geri kazandırdığı için haftada bir veya iki kez bakım tedavisi uygulamalısınız. Saç renginin solmasının en büyük nedenlerinden biri saçın kurumasıdır. Evde bakım uygulaması, kuaföre gitmeden saçınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

7. Isı saçın en büyük düşmanıdır!

Fön makinenizi her çalıştırdığınızda veya saç maşasını her kullandığınızda saçınıza ne kadar zarar verdiğinizi biliyor muydunuz? Öncelikle ısıyı düşürmelisiniz. Bu sıcak aletleri kullanmanız şartsa saçınızı şekillendirmeden önce hafif bir yağ veya ısı koruyucu kullanarak zararı minimuma indirebilirsiniz. Saç yağını saçın orta kısmına ve uçlarına sürerek tarayın, böylece saça koruyucu bir bariyer sağlar ve rengin uzun ömürlü olması için saçı nemlendirmiş olursunuz.

8. Tıpkı cilt gibi, fazla güneş saçlar için de zararlı olabilir!

Yürüyüş yapmak veya plaja gitmek gibi açık hava etkinliklerini seviyorsanız saçlarınız için her türlü önlemi aldığınızdan emin olun. Güneş ışığına uzun süre maruz kalmak saç renginizi açar ve solmasına neden olabilir.

9. Havuza girerken iki kez düşünün!

Saçınızı bir klor kütlesine daldırmak pek de iyi bir fikir değil. Klorlu havuzlarda yüzmeyin, çünkü bu saç renginizi soldurur, ancak yüzerseniz, saç kremi ve suyu bir sprey şişesinde karıştırarak havuza veya denize girmeden saçlarınıza püskürterek solmayı azaltabilirsiniz.

10. Saçınıza jojoba yağı uygulayın!

Saçınıza jojoba yağı uygulayın
Saçınıza jojoba yağı uygulayın

Boyalı saçlar için düzenli olarak saç kremi kullansanız bile saçlarınız zaman zaman kuruyabilir. Saç yağları, rengin korunmasına yardımcı olmak için hem kuru hem de ıslak saçı nemlendirmeye yardımcı olabilir. Jojoba yağı, doğal saç yağlarına çok yakın olduğu için en iyi seçenektir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu