Saç BakımıGenel

Pirinç Suyu Saç Rengini Açar Mı?

Pirinç suyu, Çin, Japonya ve Güneydoğu Asya’daki kadınlar tarafından saç tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak pirinç suyunun bilimsel olarak kanıtlanmış güzellik faydaları var mı?

Pirinç suyu, pirinç pişirildikten veya ıslanmaya bırakıldıktan sonra kalan nişastalı sudur. Saçları pürüzsüz ve parlak hale getirmesinin yanı sıra daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

İşte pirinç suyunun saça faydaları ve nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Pirinç Suyu Saça Faydaları

Pirinç Suyu Saça Faydaları
Pirinç Suyu Saça Faydaları

 

  • Saçı güçlendirir: Protein, dengeli beslenmenin önemli bir parçası olduğu gibi, saçı sağlıklı tutmada da önemli bir rol oynar. Pirinç suyundaki proteinin saçın genel durumunu iyileştirmeye yardımcı olduğuna inanılıyor.
  • Parlaklık katar: Pirinç suyunun içerdiği nişastalı solüsyon saçlara parlaklık kazandırır.
  • Saçların uzamasına yardımcı olabilir: Pirinç suyu, saç yenilenmesini destekleyen amino asitler içerdiğinden saç büyümesini teşvik edebilir. Ayrıca saç büyümesini de destekleyen C, B ve E vitaminlerini içerir. C, B ve E vitaminleri saçların güçlenmesine yardımcı olur.
  • Dolaşık saçları çözer: Saç için pirinç suyunun kullanılması, saç tellerini yumuşatabileceği gibi ayrıca dolaşık saçların da çözülmesini kolaylaştırır.
  • Saçı pürüzsüzleştirir: Hasarlı ve/veya yüksek gözenekli saç, nemi tutmakta güçlük çeker, bu da kabarma ve ayrık uçlara neden olabilir. Bununla birlikte, pirinç suyunda bulunan besleyici proteinler buna karşı koyabilir, kırılmayı azaltabilir ve dolayısıyla saçın dokusunu iyileştirebilir.

Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır
Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır

 

Pirinç suyu saç için kaynatma ve fermente olarak iki farklı yöntemle kullanılabilir.

Kaynatma yönteminde yarım fincan pirinci iki katı su ile kaplayın ve kaynamış suda pirinci pişirin. Daha sonra, pirinç suyunu süzün ve soğumaya bırakın. Soğuyan pirinç suyunu saçınıza uygulayın.

Fermente yönteminde ise, 1 su bardağı kadar pirinci iyice durulayın ve ardından süzün. Daha sonra, orta büyüklükte bir kaba su alın ve içerisine süzülmüş pirinci ilave edin. Su bulanıklaşana kadar karıştırıp süzün. Pirinç suyunu başka bir kaba aktarıp üstünü kapatın. 12-24 saat boyunca oda sıcaklığında beklettikten sonra fermente olan pirinç suyunu saçınız için kullanabilirsiniz.

 

Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı?

Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı
Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı

 

Pirinç suyu, saç sağlığı ve büyümesi için faydalı olan  birçok antioksidan ve vitamin içerir. Aynı zamanda, saçı güçlendirmek ve korumak için bir protein tedavisi görevi görmesini sağlayan amino asitler de yer alır.

Pirinç suyu, stres, sağlık sorunları ve saç derinizin kurumasına ve saç köklerinin zarar görmesine neden olabilecek kimyasal ürünlerin neden olduğu hasarın bir kısmını geri almaya yardımcı olabilir. Temiz, iyi işleyen bir saç derisine sahip olduğunuzda, sağlıklı, güçlü ve büyüyen parlak saçlara sahip olacaksınız.

Pirinçteki bazı vitamin ve minerallerin saçlarınızı nasıl etkileyebileceği aşağıda açıklanmıştır:

  • Folik asit (B9 vitamini), niasin (B3 vitamini) ve selenyum , hücre döngüsü ve kafa derisinin ve saç folikülünün genel sağlığı için önemlidir. Saç büyümesini uyarır ve saçı güçlendirmeye ve kalınlaştırmaya yardımcı olurlar .
  • Niasin (B3 vitamini) ve allantoin, saç folikülünün gücünü ve elastikiyetini artırır ve kafa derisindeki kan akışını artırarak iltihabı azaltır.
  • Magnezyum, saçtaki sert sudaki kalsiyum birikimini çözer ve saç köklerini gençleştirir.
  • İnositol (B8 vitamini), meyveler, kuruyemişler, fasulye ve tahıllar gibi birçok gıdada bulunur. Vücudunuz ayrıca kendi inositolünü yapmak için karbonhidrat kullanır. Bu besin saçın elastikiyetini artırarak saçı daha güçlü hale getirir.

Kaynak;

Pirinç Suyu Saç Rengini Açar Mı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu