Saç Modelleri

Perçem Modelleri ve Kesimleri | Perçem Kimlere Yakışır

Saçların daha şık ve farklı bir hava kazanmasını sağlayacak en kısa ve etkili yöntem perçem modelleri kestirmektir. Perçem modelleri çeşitleri itibarı ile her yüz şekline uygun kullanımlar sağlamaktadır. Alnı kapatmak isteyenler için ayrı, yüzü dolgun göstermek isteyenler için ayrı veya yüze ince ve uzun bir görüntü vermek için ayrı perçem modelleri kullanılmaktadır.

Ülkemizde ve dünyada ünlü olsun olmasın hemen hemen her kadının en az 1 kez kullandığı perçem modelleri şık görünümler sergilemektedir. Saç yapısı ve yüz yapısına göre perçem modelleri değişmekte ve farklı stiller kullanılmaktadır.

 

 

Dalgalı Saça Perçem Modelleri

 

Perçem modellerinin genellikle düz saçlarda uygulanması dalgalı saçlara yapılmamasına veya bu konuda bir çekince oluşmasına neden olmaktadır. Ancak bu yanlış bir kanıdır. Dalgalı saçlara yandan uzun olacak şekilde kesilen perçem modelleri ortaya çıkaracağı şıklık açısından kullanıcısını oldukça mutlu edecektir.

 

 

Alnın bir kısmını kaplayarak bir göze düşecek olan perçem ortamdaki en havalı kişi olmanızı sağlayacak ve elinizin sürekli saçınıza gitmesine neden olacaktır. Kesildikten sonra hem saça hem de perçeme hacimli dalgalar vererek şık bir saç modeli ortaya çıkarmak mümkün olacaktır.

Hollywood’tan birçok kişinin dalgalı saça perçem modelleri kullanması bu modelin popüler olmasının yolunu açmıştır.

 

 

Yüz Şekline Perçem Modelleri

 

Perçem modellerinin kesilme stratejisi genellikle yüz şekline göre belirlenmektedir. Uzun ve ince yüzleri toparlayacak perçem modeli daha yuvarlak ve toplu modeller olmaktadır. Yuvarlak yüzler için ise daha ince kenarları uzun ve alında biten modeller tercih edilmektedir.

 

 

Geniş alınlı kadınlar için alnı kapatan perçem modelleri ile alın gizlenmekte ve daha minyon ve sevimli yüz şekilleri oluşturulabilir. Küçük ve minyon yüzler için ise daha kısa alnın ortasına doğru gelen ince perçemler kullanılarak yüzün ön planda olmasına olanak tanınmaktadır.

 

 

Yüz şekline perçem modelleri bu bakımdan önemli bir konudur. Kadınlar bu konu üzerinde incelikli olarak düşünmeli ve kendi yüz şekillerine en uygun perçem modelini seçerek kullanmalıdır. Birçok perçem modeli olması her yüz şekline uyacak modelin bulunmasını kolaylaştırmaktadır.

 

 

Kahkül Perçem Modelleri

 

Kesim açısından kahkül ve perçemin bir farkı bulunmamaktadır. Kahkül perçeme göre daha kalın bir şekilde alınarak saçın düz olarak kesilmesi işlemine denir. Perçem ise kahküle göre daha az saçın alınması ile farklı modeller kestirilmesidir.

 

 

Perçemde saçlar uzunlu kısalı kesilerek yanlara doğru katlı kesimler yapılan modellerdir. Kahkül perçemler alında biten kısa ve ince kesimlerdir. Genellikle düz saç kesimlerinde kullanılmaktadır.

 

 

Kahkül perçem, yüzü ince ve uzun göstermenin yanında farklı bir hava katarak tarzınızda değişikliğe gitmeniz için en kısa ve kolay yöntem olarak bilinmektedir. Bu bakımdan saçlarında çok büyük değişikliklere gitmeden farklı havalara sahip olmak istiyorsanız kahkül perçem modelleri en büyük destekçiniz olacaktır.

 

 

Katlı Perçem Modelleri

uzun dalgalı perçem modelleri
uzun dalgalı perçem modelleri

 

Perçem modelleri arasında en çok sevilen ve kullanılan modellerden biri de katlı perçem modelleridir. Katlı perçem modelleri daha çok genç kızların kullanımına uygun olarak kullanılmaktadır. Saçlarınıza ve kendinize genç ve modern bir hava kazandırmak istiyorsanız katlı perçem modelleri en uygun perçem modeli olacaktır.

 

Uzun Dağınık Perçem Modelleri
Uzun Dağınık Perçem Modelleri

 

Katlı perçem modellerinde genellikle saçlar alın kısmında kısa yanlara doğru daha uzun olacak şekilde katlara kesilmektedir. Bu katlar yüz yapısını destekleyecek şekilde kesilmeli ve katlar belirgin olarak atılmalıdır.

 

Uzun Ayrık Perçem Modelleri
Uzun Ayrık Perçem Modelleri

 

Kısa Saç Perçem Modelleri

Turuncu Perçem Modelleri
Turuncu Perçem Modelleri

 

Perçem modellerinin en şık durduğu saç modellerinden biri de kısa saçlardır. Omuzlarda biten veya omuz üstü kısa saçlara kesilen perçemler saçlara modern ve klasik görünümler vermektedir. Saçları kısa olan kadınlar çok fazla model yapamadıkları için saçlarına genellikle perçemlerle şekil vermektedir.

 

Siyah Uzun Perçem Modelleri
Siyah Uzun Perçem Modelleri

 

Dalgalı kısa saçlara tek yandan perçem modelleri kullanılmaktadır. Saçın kesimine uygun olarak sağdan veya soldan bir perçem kesilerek saça ilave edilerek kullanılmaktadır. Bu şekilde kullanılan perçem her ortama uygun olarak kullanılabilir.

 

Sık Perçem Modelleri
Sık Perçem Modelleri

 

Düz kısa saç modellerinde ise genellikle perçemler alna düşecek şekilde kesilmektedir. Saçın düzlüğüne paralel olarak perçem de düz olarak kesilmekte ve kısa saç perçem modelleri oluşturulmaktadır.

 

sarı yan perçem modelleri
sarı yan perçem modelleri

 

Uzun Perçem Modelleri

Rihanna Perçem Modeli
Rihanna Perçem Modeli

 

Uzun perçem modelleri düz uzun saçlarda sıklıkla kullanılan perçem türlerinden biridir. Birçok çeşidi olan uzun perçemlerde saçın yapısına ve yüz şekline göre kesim yapılmaktadır. Alına düşen perçem şeklinde kesilen tür alnın tamamını kapatarak kaşların üzerinde duran uzun bir modeldir.

 

perçem modelleri
perçem modelleri

 

Uzun ve düz saçlarda ise saçın her iki tarafından saçın uzunluğu kadar uzun bir perçem bırakılarak uzun perçem modeli oluşturulmaktadır. Bu model saçlar atkuyruğu veya topuz olarak bağlandığında ortada kalmakta ve kesimi anlaşılmaktadır.

 

Perçem Modelleri Kime Yakışır
Perçem Modelleri Kime Yakışır

 

Yüzün keskin duruşunu kesmekte ve yumuşak bir geçiş sağlayan bu model özellikle özel gecelerde oldukça şık durmaktadır. Tek taraflı olabileceği gibi iki taraftan da kesimi olabilen bir modeldir. Uzun perçem modellerini daha çok orta yaşındaki olgun kadınlar kullanmaktadır.

 

Perçem Kime Yakışır
Perçem Kime Yakışır

 

İkili Perçem Modelleri

Küt Uzun perçem Modelleri
Küt Uzun perçem Modelleri

 

Perçem denince ilk akla gelen modellerden biri de ikili perçem modelleri olarak bilinmektedir. İkili perçemler kesilen perçemin ortasında bir ayrık bulunmakta ve her iki taraftan yana doğru saçlar dökülmektedir.

 

Küt Perçem Modeli
Küt Perçem Modeli

 

Hem düz saç modellerinde hem de dalgalı modellerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Alna düşen saçlar, kaşların orta kısmından ayrılmakta ve her iki tarafta eşit olarak durmaktadır. İkili perçem modellerinin çok fazla trend olması dünyaca ünlü birçok ismin bu modeli kullanmasından dolayı olmaktadır.

Bu modellerin ünlüler tarafından kullanılması sevenlerinin de aynı modeli kullanmasına yol açmaktadır. İkili perçemler her alanda şık bir duruş sergilemekle bilinmektedir.

 

Kıvırcık Saça Perçem Yakışır Mı
Kıvırcık Saça Perçem Yakışır Mı

 

Yan Perçem Modelleri

Kıvırcık Saça Perçem Modelleri
Kıvırcık Saça Perçem Modelleri

 

Yan perçem modelleri kadınların günlük yaşamda sıkça kullandığı modellerin başında gelmektedir. Topuz modellerinde oldukça şık duran yan perçem modelleri günlük yaşam kullanımına uygun bir modeldir.

 

Kısa Saç Perçem Modelleri
Kısa Saç Perçem Modelleri

 

Özel gecelerde ise şık topuzlar ile beraber kullanıldığında geceyi kurtaran bir model olacaktır. Açık saçlarda ise tek tarafa alınan saça eklenerek yan bir perçem olarak kullanılmaktadır. Tek taraftan kesilen bu modeli her yüz tipine sahip kadın kullanabilmektedir. Tek taraflı perçem modeli her yüz şekline uygun olmasıyla bilinmektedir.

 

Kısa Perçem Modelleri
Kısa Perçem Modelleri

 

Perçem Modelleri Galerisi

Katlı Perçem Modelleri
Katlı Perçem Modelleri
kahverengi perçem modeli
kahverengi perçem modeli
İkili Perçem Modelleri
İkili Perçem Modelleri
Düz Uzun Perçem Modelleri
Düz Uzun Perçem Modelleri
Dalgalı Saçlar için Perçem Modelleri
Dalgalı Saçlar için Perçem Modelleri
Dalgalı Saça Perçem Modelleri
Dalgalı Saça Perçem Modelleri
Dalgalı Saça Düz Perçem Modelleri
Dalgalı Saça Düz Perçem Modelleri
Dalgalı Kahverengi Perçem Modeli
Dalgalı Kahverengi Perçem Modeli
Ayrık Perçem Modelleri
Ayrık Perçem Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu