Saç BakımıSaç BoyamaSaç KesimiSaç ModelleriSaç Rengi

Ombre,Balyaj Ve Sombre: Saç Renkleri Arasındaki Fark Nedir?

Saçlarımıza harika ışıltılar katan ombre ve sombre, kuaförlerde en sık tercih edilen renklendirme işlemlerinden. Her iki renklendirme tekniği de saça boyut kazandırıyor ve görünümümüze farklı bir dokunuş sağlıyor. Tabii böylece yüzümüzün de daha aydınlık, daha canlı görünmesini sağlıyor.

Peki, ombre ile sombre arasındaki fark nedir? Yazımızın devamında aralarındaki farkları açıklıyoruz. Ayrıca saçlara yapılan balayage uygulamasından ve bunun da farkını açıklacağız.

Ombre Nedir?

Ombre sombre farkına geçmeden önce, ombrenin ne olduğunu öğrenmekle işe koyulalım. Ombre bir tür balyajdır.

Ombre Kirli Sarı Saç Rengi
Ombre Kirli Sarı Saç Rengi

Her iki stil de köklerde daha koyu, daha derin, uçlara doğru daha parlak ve daha açık bir renk üretir. Balyajda uçlar genellikle daha koyu bırakılır, bu da daha fazla derinlik ve daha doğal bir güneşten açılmış görünüm sağlar. Ombrede renk, kesintisiz bir şekilde kökten uca kademeli olarak geçiş yapar.

Ombre ve Sombre Farkı Nedir?

Gelelim ombre ve sombre farkına! Adından da anlaşıldığı üzere sombre, ombre ile çok fazla karıştırılıyor. Aslında sombre ismini, “soft ombre”, yani yumuşak ombreden alıyor.

Ancak sombre, ombrenin daha koyu bir versiyonudur. Ombrede renk iki veya üç ton açılırken sombrede rengin sadece bir ton açıldığı daha doğal bir görünüm oluşur. Kısacası balyaj tekniklerini denemekte tereddüt ediyorsan, sombre senin için ideal tekniklerdendir.

Sombre saç modellerinde, ombre kadar belirgin renk farklılıkları yoktur. Renk geçişi saçta daha yukarıda başlar ve daha fazla renk tonu kullanarak daha yumuşak, daha ince bir geçiş sağlanır.

Saç rengindeki tonların birbirine çok yakın olması sombre saç modelini ombreden ayırıyor.

Ombrede saçlar ana rengin 5 tonuna kadar açılırken, sombrede ise ana renk iki veya üç ton açılarak uygulanıyor.

 

Sombre gizli gölge olarak saçlarda yumuşak bir balyaj hissi veriyor. Ombre saç modellerinde ise hala çarpıcı ve net bir şekilde saç diplerinden uç kısımlara kadar belirgin bir renk geçişi görülür. Kökten uca daha yumuşak, daha az kontrastlı, gölge geçişi yaratır.

Balyaj Nedir?

Saçlarında doğallık isteyenlerin tercih etmesi gereken balyaj, saçların uçlarına doğru yumuşak bir şekilde yapılan boyama işlemini ifade ediyor. Yazın güneşten sararmışçasına bir görünüm isteyenler için devreye giren balyaj farklı renk seçenekleriyle de çeşitlilik kazanıyor.

Mesela sarı balyaj saçlarda daha aydınlık bir görüntü yaratırken, karamel balyaj ise özellikle buğday tenliler ve esmerler için daha uygun olan bir saç şekillendirme işlemidir.

Balyaj Ve Röfle Arasındaki Fark Nedir?

Balyaj Ve Röfle Arasındaki Fark Nedir
Balyaj Ve Röfle Arasındaki Fark Nedir

Balyaj ve röfle arasındaki en önemli fark renklendirme tekniğidir. Balyaj tekniğinde renklendirme işlemi, daha çok saçların ortalarından başlanır ve uçlarına doğru yoğunlaşır. Röfle tekniğinde ise, saçlar dipten itibaren çok ince tutamlara ayrılır ve renklendirme işlemi 1 ila 6 ton arasında dipten başlayarak uçlara doğru devam eder.

Balyaj renkleri genellikle ombre ile karıştırılır.

Balyaj Ve Ombre Arasındaki Fark Nedir?

Balyaj Ve Ombre Arasındaki Fark Nedir
Balyaj Ve Ombre Arasındaki Fark Nedir

Ombre ile balyaj birbirine çok karıştırılır. İki farklı saç boyama tekniğini birbirinden ayıran en önemli nokta saçın neresine uygulandığı! Balyaj tekniği genellikle saçların ortasından başlar, saç uçlarına doğru renkler yoğunlaşır ve paket şeklinde ince saç tutamlarına uygulanır.

Ombrede ise saç boyası saçların boylarına ve saç uçlarına yapılır. Ombre modelinde paket yoktur, saçların tamamı aynı renge boyanarak doğal bir geçiş sağlanır. Ombre yapılan her bölgede saç rengi eşittir, balyaj gibi yoğunluğu değişmez.

Balyaj Modelleri

1. Sarı balyaj: Sarı balyaj rengi en yaygın olan balyaj modelidir.

2. Karamel balyaj: Esmerler için balyaj ve buğday tenliler için balyaj önerileri arayanlar karamel balyaj modellerine mutlaka göz atmalıdır.

3. Bal rengi balyaj: Sıcak tonlarda balyaj modeli istiyorsan bal rengi senin tarzın olabilir. Bal rengi balyaj modeli en çok kahverengi saçlılara yakışıyor.

4. Kumral balyaj: Doğal balyaj modeli istiyorsan kumral balyaj modeli tam sana göre! Balyaj röfle modelleri arasında mutlaka kumral renklerine göz atmalısın. Kumral balyaj modelleri en çok açık tenlilere yakışıyor.

5. Küllü balyaj: Saçlarında sıcak tonlar istemiyorsan küllü balyaj modellerine bakabilirsin. Bu sene çok trend olan küllü saç renkleri balyaj tekniği ile birleşince harika görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu