Saç BakımıSaç Boyama

Oksidanla Saç Açma Nasıl Yapılır?

Dış görünüşünde değişiklik yapmak isteyen kadınların genellikle ilk seçeneği saç rengini değiştirmek oluyor. Saç rengi koyu olan kişiler saçlarına uygun açık renk seçeneklerini araştırırken kafa karıştıran konulardan birisi de oksidan oluyor.

Saç açma işlemi saçlara zarar veren bir işlem olabiliyor. Peki, oksidanla saç açılır mı? Ya da oksidan ile hangi malzemeleri beraber kullanırsak saç açma işlemini daha az zararla tamamlayabiliriz? Gibi soruların cevaplarına bu yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

Oksidan Ne İşe Yarar?

Oksidan Ne İşe Yarar
Oksidan Ne İşe Yarar

Oksidan, boyama işlemlerinde kullanılan ve boyanın aktif hale gelmesine yardımcı olan krem yapıda bir sıvıdır. Saç boyama ya da saç açma işlemleri yaparken doğru oksidanı seçmek önemlidir. Çünkü farklı işlemler için farklı volümlere sahip oksidan kremler kullanılmaktadır. İşleme uygun oksidan seçimi yapılmazsa istenmeyen sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilir.

Piyasada hemen hemen her markanın oksidan kremlerini de bulmak mümkün. Özellikle boyama işlemlerinde boya markanız ile oksidan markanızın aynı olmasına özen göstermelisiniz.

Oksidan markasının yanı sıra volüm kavramı da çok önemli. Aşağıdaki bilgileri inceleyerek yapacağınız işleme göre oksidan volümünüzü doğru seçebilirsiniz.

10 volümlük oksidan, saç rengini koyulaştırmak isteyen ve ufak teknik işlem yapmak isteyenler için doğru bir seçimdir. Aldığınız boya ile eşit miktarda 10 volümlük oksidan kremi karıştırarak rahatlıkla bu işlemleri yapabilirsiniz.

20 volümlük oksidan, yoğun olmayan beyaz saçların kapatılması işlemi ve saç renginin 1-2 ton koyulaştırılması ya da açılması işlemleri için kullanılabilir.

30 volümlük oksidan, saçları açmak isteyen kişiler için uygundur. Ancak 30 volümlük oksidan ile saçlarınızı 3-4 tona kadar açabilirsiniz. Bu işlemi ev koşullarında yapacaksanız kontrollü bir şekilde yapmanızı tavsiye ederiz.

40 volümlük oksidan, koyu renge sahip saçlarda çok daha açık tonlar elde etmek amaçlı kullanılabilir. Bu tür açma işlemlerinde de kontrol oldukça önemlidir. Bu açma işlemlerini ev şartlarında yapmak zor olabilir. Çünkü saçlarınızın her yerini eşit şekilde açmak zor ve uzun süren bir süreçtir.

 

Oksidanla Saç Rengi Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Oksidanla Saç Açma Nasıl Yapılır
Oksidanla Saç Açma Nasıl Yapılır

Saçlarınız çok koyu renge sahipse ya da daha önceden saçlarınıza boyama işlemi yapıldıysa 30 ya da 40 volümlük oksidan ile saçlarınızı açmanız gerebilir.

Bu tarz boyalı ve koyu renkli saçlarda sadece oksidan kullanmak herhangi bir sonuç elde etmenize engel olabilir. Sadece oksidan krem kullanmak yerine saç açıcı boya ya da saç açıcı tozlar ile oksidan kremi karıştırmalı ve saçlarınızı tutam tutam ayırarak kontrollü bir şekilde saç açma işlemini yapmalısınız. Böylelikle saçlarınıza zarar vermeden ve saçlarınızın sağlığını bozmadan işleminizi tamamlamış olursunuz.

 

Boyasız Saçı Oksidanla Açma

Boyasız Saçı Oksidanla Açma
Boyasız Saçı Oksidanla Açma

Boyasız saçların rengini açmak boyalı saçların rengini açmaktan daha kolaydır. Bu sebeple saç açma işleminiz için daha düşük volümlü oksidan krem tercih edebilirsiniz. Ancak saçlarınızın doğal rengi koyu tonlarda ise saç açma işlemi sizin için zor olabilir.

Boyasız saçların açma işlemleri boyalı saçlara göre daha kolaydır ama her yerde aynı tonu tutturmak ve saça zarar vermeden açmak her saç için zor olabilir.

 

Sadece Oksidanla Saç Açma

Oksidan kremi kozmetik ürünleri ya da kuaför malzemeleri satan yerlerden temin etmek mümkündür. Saçları sadece oksidan kremle açmak pek mümkün değildir. Çünkü oksidan saç boyasının aktif hale gelmesine yardımcı olan bir üründür.

Oksidan kremi saçlara direkt olarak uygulamak doğru bir yöntem değildir. Bunun yerine saç açıcı boyalarla beraber kullanıldığında istenilen sonuç elde edilebilir.

Sadece oksidan krem uygulamalarını denemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Bu uygulama boyalı saçlarda ve koyu renkli saçlarda etki göstermeyebilir.

  1. Boya ya da açma işlemlerinde saçlarınızın temiz olması önemlidir. Bu sebeple işlemi temiz ve kuru saçlara uygulayınız.
  2. Ellerinize mutlaka eldiven giyin ve mümkünse birkaç gün önceden bileğinizde ya da boynunuzda ufak bir bölüme alerji testi yapın.
  3. Saçların dip bölümleri boyama ve açma işlemlerinde daha hızlı tepki verir. Bunun sebebi dip bölümler başınıza yakın olduğundan daha sıcaktır ve yapacağınız işlemler daha çabuk etki gösterir. Bu yüzden öncelikle saçlarınızın uç ve boy kısımlarına masaj yaparak uygulayın ve en son dip bölümlere oksidan kremi sürün.
  4. Saçlarınızın dip ve boy bölümlerine uygulama yaptıktan sonra ara ara kontrol ederek bekleyin.
  5. İstenilen sonucu elde ettiğinizde saçlarınızı soğuk su ile durulayın ve saçlarınızı yıkayın.

 

Oksidanla Saç Açma Zararlı Mı?

 

Oksidan kullanmak tıpkı boyama ve açma işlemleri gibi saçlarınızı kurutabilir ya da yıpratabilir. Ancak oksidan krem saçlarınıza daha az zarar verecektir.

Oksidan kullandıktan sonra saçlarınızda kuruluk hissediyorsanız saçlarınıza saç kremi ya da saç maskesi uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra boyalı saçlar için uygun olan şampuan ve saç kremlerini kullanmak sizler için iyi bir tercih olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu