Saç BakımıSaç BoyamaSaç Rengi

Oksidan Olmadan Saç Boyanır Mı?

Saç stilini değiştirmek modanın ayrılmaz bir parçası. Mevsimler değiştikçe ruh halimiz de değişiyor ve bunu görünüşümüzü yani saçlarımızı değiştirerek sergileme eğiliminde oluyoruz.

Oksidan saçımızı boyarken daha pigmentli ve uzun süre kalıcı bir saç rengini elde etmemizi sağlıyor. Peki Oksidan olmadan saç boyanır mı? Oksidan yoksa ne kullanılır? Oksidan yerine saç kremi kullanılır mı? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.. 

Oksidan Yoksa Ne Kullanılır? 

Oksidan Yoksa Ne Kullanılır
Oksidan Yoksa Ne Kullanılır

Saç boyasında Oksidan yoksa ne kullanılır? Sorusu, saç boyasıyla alakalı en çok merak edilen sorulardandır. Oksidan içerisinde hidrojen ve peroksit adı verilen maddeler barındırır. Oksidan renk yoğunluğunu sağlar, boyanın saçınıza nüfuz etmesine yardımcı olur. Bu nedenle, oksidan olmadan saç boyası kullanıyorsanız, muhtemelen saçınızda renk değişikliği görmezsiniz. 

Boyama ile ilgili olarak, başka hiçbir bileşen oksidanın yerini alamaz. Oksidana alternatif olarak su da kullananlar oluyor. Boya ile birleşen su boyanın daha akışkan ve daha kolay uygulanabilir olmasını sağlar ancak oksidanın verdiği etkiyi vermeyecektir. 

Bununla birlikte, oksidana ihtiyaç duymadan saçınızı istediğiniz gibi boyamak için farklı boya ürünleri kullanabilirsiniz:

  • Bitkisel bazlı renkler: Kına, indigo gibi bitkilerden elde edilen renkler kalıcı saç boyalarına ideal alternatiflerdir. En güvenilir renklendirme alternatifini sağlarlar ve alkaliye ihtiyaç duymazlar. Hidrojen ve peroksit maddeleri içermezler.  
  • Yarı kalıcı saç boyası: Bu saç renklerinin kullanımı kolaydır çünkü kullanıma hazırdırlar. Kullanımı için oksidan gerekmez. 

Saç Boyasına Oksidan Koymazsak Ne Olur? 

Saç Boyasına Oksidan Koymazsak Ne Olur
Saç Boyasına Oksidan Koymazsak Ne Olur

Saç boyalarını oksidan olmadan da kullanabilirsiniz ancak kalıcı saç boyalarıyla istediğiniz kadar iyi sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Oksidan rengin saç tellerine nüfuz etmesini ve ardından saçta kalıcı hale gelmesini sağlayan hidrojen peroksit taşır.  

Boya saç miline nüfuz etmez ve kalıcı bir renklenme sağlamaz. Yani oksidan kullanmadığınız sürece saçlarınız kalıcı boyadan muhtemelen rengini alamayacak ve sonuç olarak istediğiniz rengi alamayacaksınız.

Saçınızı oksidan kullanmadan boyarsanız, aşağıdaki durumlarla karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz: 

  • Saçınız istediğiniz gibi açılmaz ve istenmeyen renklere sebep olabilir: Oksidatif renkler, rengi nihai tonuna dönüştürmek için hidrojen peroksit içeren geliştiriciler gerektirir. 
  • Rengin düzensiz dağılmasına yol açar: Oksidan olmadan, kütikül tabakasını kaldırmaya yardımcı olacak hiçbir şey yoktur, renk pigmentlerinin saç korteksine nüfuz etmesi engellenir. Bu da boyanızın düzensiz ve dengesiz dağılmasına yol açar. 
  • Saçınızı sadece geçici bir süre renklendirir: Boyanızda oksidan kullanmadığınız sürece istediğiniz renk uzun süre dayanmaz. Bunun nedeni, saç renginin saç üzerinde renk molekülleri biriktirme yeteneğine sahip olmasıdır. Oksidan kullanmak, boyanın saç tellerine kolayca nüfuz edebilmesi için onları açmaya yardımcı olur. Oksidan olmadan saç boyası, saçınızı ne sıklıkla yıkadığınıza bağlı olarak yaklaşık iki hafta kalabilir. 

Belirttiğimiz gibi, kalıcı saç boyası sadece hidrojen peroksit ile birleştirildiğinde etkilidir. Bu nedenle, kalıcı bir boya kullanarak en uzun ömürlü ve eşit renklendirme istiyorsanız, oksidan vazgeçilmezdir. Daha  iyi sonuç almak için oksidan ile kalıcı saç boyası kullanmalısınız. 

Saç Boyasına Oksidan Yerine Saç Kremi Kullanılır Mı? 

Saç Boyasına Oksidan Yerine Saç Kremi Kullanılır Mı
Saç Boyasına Oksidan Yerine Saç Kremi Kullanılır Mı

Saç boyasını karıştırırken oksidan olarak saç kremi kullanmanızı önermiyoruz. Saçınızı kalıcı boya ile boyamanın en kritik adımlarından biri, boyayı oksidan ile karıştırmaktır.

Oksidanı atlar ve bunun yerine bir saç kremi kullanırsanız, tam olarak istediğiniz renk çıkmayabilir veya inanılmaz derecede düzensiz ve dengesiz çıkabilir. Bunun nedeni, saç kremi ve oksidanın saç üzerinde son derece farklı iki etkiye sahip olmasıdır. 

Şimdi soru şu, saç boyasını saç kremiyle karıştırırsanız ne olur? Saç kremi saç boyasını seyreltir ve renk yoğunluğunu azaltır. Renkleri yumuşatır ve daha iyi karışım sağlar. Sonuç olarak, renk daha yumuşak ve daha açık görünür. Aydınlatmanın yanı sıra saç kremleri de bukleleri besler ve daha pürüzsüz bir doku sağlar.  

Saç kremleri genellikle her şampuandan sonra kullanılır. Nem tutucular ve yağ asitleri içeren kremsi bir ürünlerdir. Saçları besler ve nemlendirir. Ayrıca saç telleriniz arasındaki karışıklığı azaltır, buklelerinizi pürüzsüz, yumuşak bırakır. Ve oksidanın aksine, yumuşatıcılar, kütikülü kapatarak nemi hapseder. Yani oksidan kütikülü açarken, yumuşatıcılar tam tersini yapıyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu