Saç BakımıSaç Boyama

Oksidan Krem Nedir? Oksidan Krem Numaraları Nelerdir?

Özellikle koyu renkli saçlara sahip kadınlar tarafından sıkça araştırılan konu saç açma yöntemleridir. Çünkü saçın rengi açılmadan uygulanan boya doğru ve eşit şekilde gözükmeyecektir, istenilen renk elde edilemeyecektir.

Saç açma yöntemlerinden en yaygın olanı oksidan krem olarak veya oksidan olarak bilinen yöntemdir. Oksidan kremi kuaförler de sıklıkla tercih ederler.

Oksidan Krem Nedir?

Oksidan Krem Nedir
Oksidan Krem Nedir

Oksidan krem, kullanılan volüme göre açacağı tonun değişiklik gösterdiği bir saç rengi açma yöntemidir. Saçını evde boyayan kişilerin de bildiği gibi saç boyası kutusundan çıkan beyaz renkli sıvıya oksidan denir. Boya ile karıştırılarak aktif hâle getirilir.

Oksidan kremlerin kesinlikle çok dikkatli kullanılması gerekmektedir ve mutlaka yeterli seviyede kulanılmalıdır. Eğer oksidan krem kullanmakla ilgili bir fikriniz yoksa düşük volümleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Çünkü bu kimyasal bir işlem olduğundan fazla kullanımda veya fazla bekletmek sonucunda saçınıza zarar verebilirsiniz, yıpranmalara neden olabilir.

Eğer çok koyu boyalı bir saçtan çok açık bir sarıya geçiş yapmak istiyorsanız bu işlem saçınızın yanarak kopmasına bile neden olabilir. Bu sebeple çok ciddi boyuttaki saç açma işlemlerini alanında uzmanlaşmış bir kuaföre yaptırmanız oldukça önemlidir.

Profesyonel düzeyde bir işlem yapıldığında saçınıza yapılan bakım ve kullanılan doğru tekniklerle saçınızın çok az düzeyde yıprandığını göreceksiniz.

 

Oksidan Krem Ne İşe Yarar?

Oksidan Krem Ne İşe Yarar
Oksidan Krem Ne İşe Yarar

Oksidanın amacı, saç boyasını aktif hâle getirmek ve saç rengini birkaç ton açmaktır. Örneğin 10 volüm bir oksidanın etkisi yüzde üçtür.

Yani saçınızın renginin çok fazla açılmadan boyanın düzgün şekilde dağılmasını ve etkisini göstermesini isterseniz 10 volüm oksidan krem sizin için yeterli olacaktır.

Özetle oksidan krem, içinde hidrojen ve peroksit bulunan, saç boyası ile birlikte kullanılan ve bu sayede boyanın daha etkili bir sonuç vermesini sağlayan beyaz renkli kimyasal maddedir.

Oksidan Krem 20 Vol Ne İşe Yarar?

Oksidan Krem 20 Vol Ne İşe Yarar
Oksidan Krem 20 Vol Ne İşe Yarar

20 vol oksidan kremin yoğunluğu az olduğu için etkisi çok fazla değildir. Ancak eğer beyazlarınızı kapatmak ve saçlarınızı sadece 1 – 2 ton açmak için bir ürün arıyorsanız 20 vol oksidan kremi kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda saçınızı yüksek volümler kadar çok yıpratmayacaktır.

 

Oksidan Krem Ne Kadar Bekletilir?

Oksidan Krem Ne Kadar Bekletilir
Oksidan Krem Ne Kadar Bekletilir

Oksidan kremin 10 volüm, 30 volüm, 60 volüm gibi çeşitleri vardır. Bu sayılar arttıkça saçta bekletme süresi azalır ve saçın birkaç ton daha fazla açılmasına yardımcı olabilir.

Oksidan kremi boyayla karıştırarak kullanırsanız daha iyi bir sonuç elde edebileceğinizi belirtelim. Eğer oksidan kremi tek başına kullanacaksanız saçlarınızın kirli olması gerektiğini, eldiven kullanmayı, fırça yardımıyla uygulayarak saçta en fazla yarım saat beklettikten sonra bol şampuanla yıkamayı unutmayın.

Yukarıda oksidanın saçta en fazla yarım saat bekletilmesinden bahsettik. Bunun nedeni ise kimyasal bir madde olduğu için saçlarda daha uzun süre kalması durumunda saç tellerine zarar verebilecek olmasıdır. Kullanılan volüme göre bu süre çok daha kısa olabilir.

Oksidan krem uygulandıktan sonra yarım saat içinde ara ara saçlar kontrol edilmeli ve istenilen tona yarım saatten önce ulaşıldıysa da hemen yıkanmalıdır. Çünkü saçta ne kadar fazla durursa o kadar çok ton açacaktır. Ayrıca saç uçlarının özellikle boyalı saçlarda diplere göre çok daha erken açıldığını göz ardı etmeyiniz ve buna göre işlem uygulayınız.

Oksidan Numaraları Nelerdir?

Oksidan Numaraları Nelerdir
Oksidan Numaraları Nelerdir

Oksidan kremin 10 volüm, 20 volüm, 30 volüm, 40 volüm, 60 volüm gibi çeşitleri vardır. 10 volümlük oksidan krem kadınlar tarafından cila attırmak olarak bilinen yöntemde kullanılan çeşittir. Yani saç açmada etkili değildir, saçın var olan rengini korumak ve daha canlı göstermek için kullanılır.

Eğer küllü tonlarda veya ombreli saç rengi kullandıysanız bilirsiniz. Kuaförler saçınızı bu renge boyadıktan bir süre sonra daha kalıcı ve canlı bir görünüm için tekrar gelmenizi ve cila yapılması gerektiğini söyler.

20 volümlük oksidan, yukarıdaki başlıkta da bahsettiğimiz gibi beyaz kapatma ve bir iki ton açma işlemlerinde kullanılır. 30 volümlük oksidan, diğer adıyla %9 oksidan olarak da bilinen ise 2 veya 3 ton açmak için kullanılır. 40 volümlük diğer adıyla %12 oksidan olarak bilinen krem ise saçları 4 tona kadar açabilir.

Eğer saçlarınızı kendi renginden daha açık tona boyamak istiyorsanız 1 ton için 20 vol, 1 – 2 ton veya 2 – 3 ton için 30 vol, 3 – 4 ton için 40 vol oksidan krem yeterli olacaktır. Doğru bilgi ve teknik için lütfen kuaförünüzle iletişime geçiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu