Saç BoyamaSaç BakımıSaç KesimiSaç ModelleriSaç Rengi

Evde Saç Boyama Teknikleri

İçinde bulunduğumuz süreç dolayısıyla hem kendimizi hem sevdiklerimizi hem de çevremizi korumak için evde kalıyoruz… Saç boyatmak için dışarı çıkmıyoruz ama aynı sonuca evde de ulaşabiliriz. Evde saç boyama, renk tutturma, saç boyama teknikleri ve daha fazlası bu yazımızda yer alıyor. ‘Evde saç boyama nasıl yapılır?’ diye merak edenler de yazının içinde cevabı bulabilecekler. Kusursuz boyanmış saçlara ulaşmak istiyorsan, yazımızın devamını mutlaka okumanı öneriyoruz.

Evde Saç Boyama Yöntemleri

Evde Saç Boyama Yöntemleri
Evde Saç Boyama Yöntemleri

Adım 1: Hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra ayna karşısına geçerek saçınızı birkaç eşit parçaya ayırın. Burada aldığınız boyayı saçınızın bir tutamında deneyerek rengi kontrol ettiğinizi varsayıyoruz.

Adım 2: Saçınızı boyamaya diplerden başlayın. Dip boyası yapacaksanız, ince bir tarağın arkası ile saçınızı ayırarak sadece dipleri boyayarak ilerleyin. Saçın tamamını boyayacaksanız bir fırça kullanmanız şart. Diplerden başlayarak uçlara doğru fırçayı sürerek ilerleyin.

Adım 3: Boyadığınız tutamı bir kenara atarak sağ ya da sola dolu ilerleyerek aynı işleme devam edin.

Adım 4: Önleri bitirdikten sonra arka kısımları da aynı şekilde önce diplerden başlayacak şekilde boyayın. Tüm saçınızı boyadıktan sonra eğer mümkünse boyanın homojen bir şekilde tüm saç tellerine ulaşması için tarayabilirsiniz. Eğer saçlarınız çok dolaştıysa eldiven kullanarak elleriniz ile diplere masaj yaparak saç uçlarınıza kadar boyanın geldiğinden emin olun.

Adım 5: Saçınıza bir bone geçirin ve boya kutusunun üzerinde yazan bekleme süresine uyarak bekleyin.

Adım 6: Bekledikten sonra boyanın içinden çıkan şampuan ve saç kremi ile saçınızı boyadan iyice arındırın. Duş sonrası saçınıza mutlaka bakım yağı uygulayın.

Evde Ombre Saç Boyama Teknikleri

Evde Saç Boyama Teknikleri
Evde Saç Boyama Teknikleri

Evde kolay ombre yapımı için ihtiyacınız olacak ombre malzemeleri şu şekilde:

  • Saç renginizden 1-2 ton açık saç boyası
  • Saç renginiz çok koyuysa saç açıcı
  • Eldiven
  • Saç boyası kabı ve fırçası
  • Alüminyum folyo
  • Tarak
  • Özel ombre boyaları da kullanabilirsiniz.

Adım 1: Saçınızı hazırlayın

Evde ombre saç boyama için öncelikle saçınızı ortadan ayırın ve tüm karışıklıktan kurtulana kadar iyice tarayın. Saçınızın tam olarak neresinden başlayacağınızı hayal edin. Unutmayın ombre uygulamasında keskin bir başlangıç olmaz. Bu yüzden saçınızdaki bazı yerleri boyamayacaksınız.

*Boyama işlemini saç dibinden en az 20 cm kadar aşağıdan başlayarak yapın.

Üst kısımlara ince bir tarak ile krepeler yaparsanız boya sonrası rengin keskin bir çizgi ile başlamadığını da görebilirsiniz.

Adım 2: Boyama işlemine geçin

Saçınızdan tutamlar almaya başlayarak boyama işlemine geçebilirsiniz. Bu noktada boyayı saç tutamına fırçayla sürdükten sonra üst kısmının homojen bir şekilde yayılması için ince bir tarak ile tarayarak bitirin.

Görüldüğü üzere, evde tarakla ombre yapımı, oldukça kolay.

Adım 3: Tutamları sarın

Evde kolay ombre yapımı noktasında bir sonraki adım, tutamları sarmak. Aslında aldığınız saç tutamının hemen altına alüminyum folyo koyup saçı öyle boyamak işinizi daha da kolaylaştırır.

Bu sizin için zorsa boyadığınız her bir tutamı alüminyum folyoya sararak o şekilde bir sonraki saç tutamına geçin.

Adım 4: Tüm saçı tamamlayın

Yukarıdaki işlemleri tüm saç için yapmaya geçebilirsiniz. Saçlarınız açık renk ise 25-35 dakika, koyu renk ise 35-40 dakika bekleyin. Ardından folyoları açın ve saçınızı bol şampuan ve ılık su ile iyice yıkayın. yardım alabilirsiniz.

Evde Uzun Saç Boyama Teknikleri

Evde Uzun Saç Boyama Teknikleri
Evde Uzun Saç Boyama Teknikleri

Evde saç boyarken özellikle pratik uygulanması, boyanın kalıcılığı ve saça bakım yapması oldukça önemlidir. Sonra eldivenleri takıp boyayı tüm saçıma uyguluyorum.

Böylece hiçbir yer batmıyor, ellerim boya olmuyor. İnanılmaz pratik. Boyanın kalıcılığı çok iyi, çabucak akmıyor ve sık sık boyamak gerekmiyor. İçeriğindeki değerli yağlarla da saça bakım yapıyor. Böylece boyanın saçı yıpratması önleniyor.

Çene hizasında olan saç için 1 kutu boya yeterli olur. Daha uzun saçlar için 2 kutu boya, bel uzunluğundaki saçlara da 3 kutu boya gider. Saçlar normale göre daha yoğunsa miktarı biraz daha arttırabilirsin.

Kısa Saç Boyama Teknikleri

Kısa Saç Boyama Teknikleri
Kısa Saç Boyama Teknikleri

1. Nemlendirici Krem Kullanın.

2. Cildinizin Boyaya Alerjisinin Olup Olmadığını Anlayın.

3. Saçınızın Düz Olduğundan Emin Olun.

4. Bırakın Saçlarınız Kirli Kalsın.

5. Saç Boyasının Kutusunu Kullanmayın.

6. Alüminyum Folyo Kullanımına Özen Gösterin.

7. Bekleme Süresine Dikkat Edin.

8. Saçlarınızı Yıkarken Dikkatli Olun.

9. Başarılı Sonuçlar İçin Danışın.

10. Yüksek Isı Veren Cihazlar Kullanmayın.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu