Saç BakımıSaç BoyamaSaç KesimiSaç ModelleriSaç Rengi

Doğal Yollarla Saç Rengini Açma Yöntemleri

Zaman zaman saçınıza farklı bir görünüm kazandırmak için saç renginizi açmak isteyebilirsiniz. Saçınıza biraz ışıltı katmak, saç renginizi yumuşatmak ya da açık tonlarda bir saç rengine sahip olmak için doğru uygulamalar ile bu işlemi kolaylıkla yapmak mümkün.

Saç renginizi açmak için açıcı kullanabileceğiniz gibi evde çözüm olarak doğal yöntemleri de tercih edebilirsiniz. Peki, evde doğal yollarla saç rengi nasıl açılır? İşte limondan, tarçına, papatya suyundan elma sirkesine kadar saçlarınızı açabileceğiniz doğal tarifleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Tarçın İle Saç Açma Nasıl Olur?

Tarçın İle Saç Açma Nasıl Olur
Tarçın İle Saç Açma Nasıl Olur

Saç renginizi açmak için kullanabileceğiniz tarçın, bu konuda oldukça etkili bir yöntemdir.

Mutfağın olmazsa olmazlarından biri olan tarçın, sıkça kullanılan doğal yollarla saç rengini açma yöntemlerindendir. Şifa kaynağı olarak nitelendirilen tarçın, saç renginizin açılmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda doğal bir parlaklık da kazandıracaktır.

Hazırlanışı:

Tarçın ile saç rengi açma işlemi diğerlerine göre daha farklıdır. Tarçını doğrudan saça uygulamak yerine saç kreminin içine bir miktar ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz tarçınlı saç kremini saçınıza uyguladıktan sonra bone takın ve yaklaşık 10 saat bu şekilde bekleyin. Bu işlemi gece yatmadan önce de uygulayabilirsiniz. 10 saat beklemenin ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu yöntem ile saçlarınız daha ışıltılı, parlak ve bakımlı görünecektir.

Elma Sirkesi İle Saç Açma Nasıl Olur?

Elma Sirkesi İle Saç Açma Nasıl Olur
Elma Sirkesi İle Saç Açma Nasıl Olur

Elma sirkesinin faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Doğal saç açıcılardan bir diğeri olan elma sirkesi, saç bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Saç renginin açılmasını sağladığı gibi kepek problemini giderir ve saçların daha yumuşak olmasını sağlar. Bu nedenle elma sirkesini duşta durulanma suyuna ekleyerek kepek, kaşıntı ve kuruluk gibi çeşitli saç problemlerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Hazırlanışı:

Her duşta durulanma suyuna sirke ekleyerek saç renginizin doğal bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak sirkenin kokusundan rahatsız oluyorsanız sirkeli su karışımına birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda saçlarınızın daha yumuşak, parlak, kepeksiz, canlı ve güçlü olduğunu göreceksiniz. En önemlisi ise saçlarınız artık istediğiniz renge kavuşacaktır.

Karbonat İle Saç Açma Nedir?

Karbonat İle Saç Açma Nedir
Karbonat İle Saç Açma Nedir

Doğal saç açıcı yöntemlerden bir diğeri de karbonattır. Evde en kolay saç açıcı yöntemler arasında yer alan karbonat ile saç açma işlemi hem basit hem de etkili sonuçlarıyla uygulayabileceğiniz yöntemlerden biridir. Peki, karbonatla saç nasıl açılır?

Bu saç tarif için gerekli olan malzemeler bir tatlı kaşığı karbonat ve sudur.

Hazırlanışı:

Uygun bir kabın içerisinde su ile karbonatı iyice karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. Haftada 1 defa ya da 10 günde bir defa uygulayacağınız bu yöntem sayesinde saçlarınızın renginde açılmaların olduğunu göreceksiniz. Karbonat, saç açıcı yöntemi olarak kullanıldığı kadar saçlarınızın zararlı toksinlerden arındırılmasına da yardımcı olacaktır.

Papatya Suyu ile Saç Rengi Açma Nasıl Olur?

Papatya Suyu ile Saç Rengi Açma Nasıl Olur
Papatya Suyu ile Saç Rengi Açma Nasıl Olur

Evde saç açma yöntemleri arasında etkili yöntemlerden biri papatya suyudur. Çok eski zamanlardan beri doğal saç açıcı olarak kullanılan papatya suyu, saçları besler ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Saçlara altın sarısı parlaklığı kazandıran papatya suyu aynı zamanda saçları baştan uca besler.

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı kuru ya da yaş papatya
1/2 su bardağı limon suyu
1 tatlı kaşığı toz tarçın
1 tatlı kaşığı bal
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Kaynamış 1 bardak suya kurutulmuş papatya ilave edin ve yarım saat kadar kaynatın. Daha sonra elinizdeki diğer malzemeleri de ilave ederek bir süre dinlenmesini bekleyin. Saçlarınıza uyguladığınız karışımın iyice saçlarınıza nüfuz etmesi için bir süre bekletin ve daha sonra saçlarınızı hafif şampuan ile yıkayın. Etkili sonuç almak için bu yöntemi birkaç defa uygulamanız gerekir.

Papatya suyunu saçınıza istediğiniz şekilde uyguladıktan sonra saçınızın kurumasını bekleyiniz. Bu süreçte saçınızı belli aralıkla taramanızı öneririz. Böylece papatya suyu saçınıza daha iyi yayılacağı gibi tüm saçınız eşit oranda kuruyacak ve rengi açılacaktır.

Papatya suyunun saçlara herhangi bir zararı söz konusu değildir. Aksine saçları ve saç köklerini besleyerek gürleşmesini sağlar. Saçlara doğal bir ışıltı ve parlaklık kazandıran papatya suyunu iki günde bir saçlarınıza uygulayarak güneşte kurutabilirsiniz. Bu işlemi istediğiniz sarılığı elde edene kadar tekrarlayabilirsiniz.

Limon Suyu İle Saç Açma Nedir?

Limon Suyu İle Saç Açma Nedir
Limon Suyu İle Saç Açma Nedir

Doğal saç açma yöntemlerinden belki de en bilineni limondur. Saçlarınıza yeni bir renk vermek istiyorsunuz ama saçlarınız koyu renkli olduğu için kimyasal maddelerle saçlarınızın rengini açmaya çekiniyorsanız, limon ile saç açma yöntemi tam size göre. Limonla saç açma yöntemi hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

Malzemeler:

Su
Limon

Hazırlanışı:

Uygun bir kabın içerisine saçlarınızın uzunluğuna bağlı olarak limon ve suyu ilave edin. Daha sonra bu iki karışımı bir sprey şişesine ekleyerek saçlarınıza sıkın. İyice saçlarınıza nüfuz ettiğinden emin olduktan sonra kurumaya bırakın. Daha hızlı kuruması için güneşe çıkabilir veya dikkatli bir şekilde saç kurutma makinesi ile saçlarınızı kurutabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Saç Rengi Açma Nasıl Olur

Elma Sirkesi İle Saç Açma Nasıl Olur
Elma Sirkesi İle Saç Açma Nasıl Olur

Elma sirkesinin faydaları hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Doğal saç açıcılardan bir diğeri olan elma sirkesi, saç bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir. Saç renginin açılmasını sağladığı gibi kepek problemini giderir ve saçların daha yumuşak olmasını sağlar. Bu nedenle elma sirkesini duşta durulanma suyuna ekleyerek kepek, kaşıntı ve kuruluk gibi çeşitli saç problemlerin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Hazırlanışı:

Ancak sirkenin kokusundan rahatsız oluyorsanız sirkeli su karışımına birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak uyguladığınızda saçlarınızın daha yumuşak, parlak, kepeksiz, canlı ve güçlü olduğunu göreceksiniz. En önemlisi ise saçlarınız artık istediğiniz renge kavuşacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu