Saç Bakımı

Çam Terebentin Yağı Saç Uygulaması ve Faydaları

Çam terebentin yağı son yıllarda birçok alanda kullanılmaya başlanan kaliteli ve etkili bitkisel yağlardan biridir. Kullanım alanı genişledikçe üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar da artmış ve her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıkmaya başlamıştır. Çam terebentini Pinus sp. isimli iğne yapraklı bir bitkinin iğnelerinden buhar yöntemiyle damıtılarak elde edilmektedir.

Birçok alan ve sektörde işe yarayan çam terebentini yağının en sık kullanıldığı alanların başında kozmetik ve saç bakımı gelmektedir. Özellikle saçların uzamamasında etkili olan bu bitki saçlarını kısa sürede uzatmak isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu ürünlerin başında gelmektedir. Saç ve cilt bakımında kısa sürede etkili sonuçlar vermektedir.

 

Çam Terebentin Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Çam Terebentin Yağı Saça Nasıl Uygulanır
Çam Terebentin Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Saç bakımında önemli bir yeri olan çam terebentin yağı saça iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Saçları uzamayan, çok dökülen ve yağlanma sorunu yaşayan kişilere sıklıkla önerilen bu ürün kullanım açısından da dikkat edilmesi gereken bir yağ olarak karşımıza çıkmaktadır.

Şampuan ile beraber kullanımında önemli etkiler veren çam terebentini kullanılan şampuanın miktarına göre karışım yapılarak kullanılır. 300 ml boyutunda bir şampuana 25-30 damla çam terebentin yağı eklenir ve her kullanımdan önce iyice çalkalanarak kullanılmaktadır.

Diğer bir kullanım şekli ise saç maskesi olarak kullanımıdır. Bitkisel yağlarla karıştırılarak saçlara uygulanabilir ve bu şekilde daha kısa sürede iyileşme de sağlamaktadır.

 

Çam Terebentin Yağı Saça Direkt Uygulanır Mı?

Çam Terebentin Yağı Saça Direkt Uygulanır Mı
Çam Terebentin Yağı Saça Direkt Uygulanır Mı

Çam terebentini yağını saçlara direkt uygulamak sağlıklı bir kullanım olarak görülmemektedir. Direkt yapılan uygulamalar saçların yapısının bozulmasına ve saç derisinde sorunlar çıkmasına neden olabilir.

Etkili ve keskin olması nedeniyle saf haliyle kullanılması saç ve cilt bakımı açısından önemli sorunlar yaratabilir. Ciltte yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlara yol açmaktadır. Yalın haliyle kullanmak yerine saç şampuanına eklenerek veya zeytinyağı ve bademyağı ile karıştırılarak da maske olarak kullanılabilir. Kullanım esnasında veya kullanımdan sonra herhangi bir yan etki görüldüğünde kızaran bölge bol su ile yıkanmalıdır. Ardından bir uzmana danışmak gerekmektedir.

 

Çam Terebentin Yağı Saç Diplerine Sürülür Mü?

Çam Terebentin Yağı Saç Diplerine Sürülür Mü
Çam Terebentin Yağı Saç Diplerine Sürülür Mü

Çam terebentin yağının saç diplerine sürülmesinde bir sakınca yoktur. Ancak kullanımında öncelikle bir şampuan ile karıştırılarak veya maske usulüyle kullanılmalıdır. Şampuan olarak kullanıldığında normal kullanımı nasıl yapıyorsanız aynı şekilde saçlarınızın yıkamanız gerekmektedir. Herhangi bir banyo yapma prosedürleri ile saçlar yıkanır.

Maske olarak kullanıldığında ise zeytinyağı veya bademyağı ile karıştırılarak kullanılır. Bu kullanımda ise saçların diplerinden başlanarak uçlara doğru saçlara bu karışım ile masaj yapılır. Saçların tamamına maske yapıldıktan sonra 2-3 saat beklenir ve saçlar yıkanır. Bu şekilde çam terebentini saçlara sağlıklı bir şekilde yedirilir ve bakımı sağlanmış olur. Çam terebentini yağı maskesi 4-5 günde bir yapılmalıdır.

 

Çam Terebentin Yağı Şampuana Ne Kadar Konur?

Çam Terebentin Yağı Şampuana Ne Kadar Konur
Çam Terebentin Yağı Şampuana Ne Kadar Konur

Çam terebentini içeriği ile sert ve ağır bir yağ olarak bilinmektedir. Bu bakımdan kullanımında ince detaylar bulunmaktadır. Fazla kullanıldığında saça veya cilde zarar vereceği unutulmamalıdır. Bu bakımdan verilen ölçülerde kullanılması gerekmektedir.

Şampuan ile beraber kullanılacağı zaman şampuanın miktarına göre ayarlama yapılmalıdır. Ortalama 300 ml bir şampuanın içerisine 25-30 damla damlatılmalıdır. Kullanılmadan önce şampuan şişesi iyice çalkalanmalıdır.

 

Çam Terebentin Yağı Saçta Ne Kadar Kalmalı?

Çam Terebentin Yağı Saçta Ne Kadar Kalmalı
Çam Terebentin Yağı Saçta Ne Kadar Kalmalı

Aşırı ve yoğun kullanımında sorun yaratacak bir ürün olan çam terebentini dikkatle kullanılması gereken bir yağdır. Bu bakımdan kullanılacak olan ürüne göre farkları bulunmaktadır. Şampuan ile kullanıldığında her zaman şampuanınızı nasıl kullanıyorsanız yine aynı şekilde kullanmalı ve aynı şekilde durulama yapmalısınız.

Ancak maske olarak kullanıldığında saça direkt temas edeceğinden 2-3 saat kalması yeterli olacaktır. Saçta veya ciltte bir sorun çıkardığı zaman bol su ile iyi bir şekilde durulama yapılmalı ve bir doktora başvurulmalıdır.

 

Çam Terebentin Yağı Tek Başına Kullanılırsa Ne Olur?

Çam Terebentin Yağı Tek Başına Kullanılırsa Ne Olur
Çam Terebentin Yağı Tek Başına Kullanılırsa Ne Olur

Çam terebentini dermatologlar ve bitkisel tedaviler uygulayan cilt bakım uzmanları tarafından sıklıkla önerilen bir ürün olsa da kullanımında dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizmektedir.

Çam terebentini tek başına kullanıldığında ciltte yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Bu bakımdan tek başına kullanılmamalıdır. Mutlaka bir şampuanla karıştırılmalı veya bitkisel yağlarla beraber kullanılmalıdır.

 

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam Terebentin Yağı Faydaları
Çam Terebentin Yağı Faydaları

Son dönemlerde üzerinde yapılan araştırmaların sonucunda önemli bir yer edinen çam terebentini yağı sıklıkla önerilen ürünlerden biri olmayı başarmıştır. Faydaları sadece saçlar ve cilt sorunları üzerinde değil vücudun her alanında önemli misyonlar edinmiştir.

1)Ağrı Kesici Etkisi: Vücudunuzda kronik olarak ağrıyan bölgelerde önemli bir görev yapmaktadır. Özellikle eklem ağrısı ve romatizma şikayetlerinde kullanımı önerilmektedir.

2)Akciğer Etkisi: Akciğerlerin sağlığında yapıcı bir görev alan çam terebentini burundan sağlanan buhar banyosu ile nefesinizi açacak ve daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

3)Burun ve Boğazlara Etkisi: Evde yapılacak üst solunum enfeksiyonu tedavilerinde ilk akla gelen ürün çam terebentini yağıdır. Rahatlık ile beraber hızlı bir iyileşme sürecini başlatır.

4)Stres Giderme ve Beyin Rahatlatma Etkisi: Günümüzün en büyük rahatsızlıklarından olan stres ve bunalım sorunlarına da çözüm olarak çam terebentini. Yağı gösterilmektedir. Banyo suyuna birkaç damla damlatılarak kullanıldığında rahatlama etkisi yaratacaktır.

5)Yaşlanma Karşıtı Etki: Kan dolaşımını artırarak vücudun zinde ve canlı olmasını sağlar. Bununla beraber kırışıklık oluşumunu önler ve erken yaşlanmayı geciktirir.

6)Saçlarda ise dökülme ve kepek oluşumunu en aza indirmektedir. Bununla beraber yağlanmayı da ortadan kaldırır.

 

Çam Terebentin Yağı Yüze Faydaları

Çam Terebentin Yağı Yüze Faydaları
Çam Terebentin Yağı Yüze Faydaları

Çevresel etmenler ve psikolojik sorunlardan dolayı ciltte oluşan sivilce ve egzama gibi sorunları kısa sürede iyileştirme görevi yapmaktadır. Ciltte canlılık ve pürüzsüzlük yaratarak temiz ve canlı bir görünüm sağlamaktadır.

Kaş ve kirpiklerin dökülmesini de durdurmaktadır. Ayrıca çeşitli sebepler ile ortaya çıkan ciltteki pul pul dökülmeleri durdurur ve cildi korur. En büyük cilt sorunlarından olan sedef hastalığında da önemli görevler yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu