Saç BakımıSaç Boyama

20 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar?

Saçlarını açık tonlarda kullanmak isteyen kişiler boyanın saçlarında tutabilmesi için saç açma yöntemlerini uygulamalıdır. Bu yöntemlerden en yaygın olanı kuaförlerin de tercih ettiği oksidan ile saç açma yöntemidir.

7, 10, 20, 30, 40 volüm gibi oksidan çeşitleri bulunmaktadır. Bu yazımızda 20 volüm oksidanın ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı gibi sorulara yanıt vereceğiz.

20 Volüm Oksidan Ne İşe Yarar?

20 Volüm Oksidan Ne İşe Yarar
20 Volüm Oksidan Ne İşe Yarar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi oksidan saç renginin açılmasını sağlar. 20 volüm oksidan da saçı fazla yıpratmadan birkaç ton açar. Eğer saç renginiz çok koyu değilse ve aynı tonlarda bir renge boyamak isterseniz bu açma işleminde 20 volüm oksidan kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak bu seçeneği beyazları kapatmak ve saçı birkaç ton açmak için tercih edebilirsiniz.

20 Volüm Oksidan Nasıl Kullanılır?

20 Volüm Oksidan Nasıl Kullanılır
20 Volüm Oksidan Nasıl Kullanılır

Oksidan ile saç açma yönteminin nasıl uygulanacağını adım adım anlatalım:

  1. Oksidan kirli saçlara uygulanmalıdır. Bu nedenle işlem öncesinde saçlarınızı yıkamayın.
  2. Bu işlemi uygularken mutlaka eldiven takmalısınız. Oksidanı bir boya kabına dökün ve sonrasında eldivenlerinizi takın.
  3. Saçlarınızı tutamlara ayırın. Önce saç uçlarından başlayın. Çünkü saç uçları diplere göre daha çabuk açılır. Tüm saça sürdükten sonra nazikçe masaj yapın.
  4. Oksidanı saçlarda en fazla yarım saat bekletmelisiniz. Daha fazla bekletmeniz hâlinde saçınız çok yıpranabilir. Saçta ne kadar fazla kalırsa rengi o kadar açacak demektir. Yarım saat içinde ara ara saç renginizi kontrol edin ve eğer dilediğiniz kadar açıldıysa bol şampuanla yıkayın.
  5. Soğuk suyla oksidanı arındırana kadar durulayın.
  6. Saçınızın ıslaklığını bir havlu yardımıyla alın ve ısı gördüğünde yıpranma payı artacağından kendi kendine kurumaya bırakın. Bu aşamada saç kurutma makinesi kullanmayın.

 

Oksidan 20 Volüm Saçı Ne Kadar Açar?

20 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar
20 Volüm Oksidan Saçı Ne Kadar Açar

20 volüm oksidan, saçı kendi renginden 1 veya 2 ton açık bir renge getirmeye yardımcı olur. Bu volüm genellikle zaten dip rengi açık olan ve bu tonu çok daha fazla açmak istemeyen veya beyazlarını kapatmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

 

20 Volüm Oksidan Hangi Renklerde Kullanılır?

20 Volüm Oksidan Hangi Renklerde Kullanılır
20 Volüm Oksidan Hangi Renklerde Kullanılır

Oksidanın kullanılma amacı istenilen rengin elde edilmesi ve kalıcığının daha uzun olmasını sağlamaktır. Kızıl, sarı veya kumral tüm renkler için saç açma yöntemi kullanılmalıdır. 20 volüm oksidan ise çok koyu renk tonlarında kullanılmaz. Çünkü saçı sadece 1 veya 2 ton açtığı için açık tonlar elde edilemez.

Örneğin saçınız koyu kahverengi ise ve açık bir sarı renge geçiş yapmak istiyorsanız 20 volüm oksidan bu rengi elde etmenize yardımcı olamaz, saçı açık sarı boyanacak kadar açamaz. Bunun için daha yüksek volüme sahip oksidan kullanmalısınız.

Yüksek volümle açma işlemini evde kendi yöntemlerinizle uygulamanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer doğru uygulamayı bilmiyorsanız saçlarınız çok yıpranabilir, kopabilir. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için profesyonel bir kuaföre giderek saçınızı fazla yıpratmadan istediğiniz rengi elde edebilirsiniz. İşin uzmanları saçlarınızı inceleyerek hangi volümü kaldırabileceğini ve ne kadar yıpranacağını açıklayacaktır.

Açık kumral tonlarında bir renge sahipseniz ve biraz daha açmak istiyorsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızda çok fazla beyaz varsa bunları kapatmak için de 20 volüm oksidan kullanılır.

 

20 Volüm Oksidan Saçı Yakar Mı?

20 Volüm Oksidan Saçı Yakar Mı
20 Volüm Oksidan Saçı Yakar Mı

Oksidan ile saç açma yöntemi kimyasal bir işlem olduğundan elbette saçta yıpranma veya kuruma gibi problemlere neden olabilir.

20 volüm oksidan yüksek volümlü oksidanlara göre saçı daha az yıpratır. Yine de yarım saatten fazla bekletmemenizin önemle altını çizelim. İnce telli veya işlem öncesinde de yıpranmış, kuru saçlara sahip kişiler diğer kişilere göre daha dikkatli olmalıdır. Eğer daha yüksek volümlerle bir tecrübeniz yoksa evde denemeyin.

 

Oksidan 20 Vol 30 Vol Farkı

Oksidan 20 Vol 30 Vol Farkı
Oksidan 20 Vol 30 Vol Farkı

Adından da anlaşıldığı gibi 30 vol, 20 volden daha yüksek bir içeriğe sahiptir. Bu da 30 vol oksidan uygulanan aynı renk saç tonunun 20 vol oksidana göre daha kısa sürede açılacağı ve bir iki ton daha fazla açacağı anlamına gelmektedir.

30 vol, 20 volün aksine saçı 2 veya 3 tona kadar açabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu