Saç BoyamaSaç Bakımı

1 Tüp Boyaya Ne Kadar Oksidan Koyulur?

Bazı zamanlarda pek çoğumuz görüntümüzde değişiklik isteyebiliriz. Bu değişiklik istekleri bazen giyiniş tarzı bazen günlük bakım rutin değişikliği olabilir. Şüphesiz bu değişikliklerden en cesaret isteyeni ve en zahmetli olanı ise saç rengini ve modelini değiştirmektir.

Saçlarınızın rengi ile ilgili bir değişiklik yapmak istiyor ve bunu ev koşullarında yapmayı planlıyorsanız kafa karıştırıcı konulardan bir tanesi kesinlikle oksidan miktarıdır.

Saç Boyası Oksidan Miktarı Ne Olmalı?

Saç Boyası Oksidan Miktarı Ne Olmalı
Saç Boyası Oksidan Miktarı Ne Olmalı

Set halinde aldığınız boyaların içerisinde genellikle oksidan miktarı boya miktarına uygun şekilde kullanıma hazır bulunuyor. Ancak boyayı ve oksidanı ayrı ayrı almayı düşünüyorsanız oksidan miktarını kendiniz ayarlamanız gerekebilir. Tüp şeklinde satılan boyalardan kullanmayı düşünüyorsanız bir tüp boya içerisine 60 gram kadar oksidan koymanız yeterli olacaktır.

Saç renginize bağlı olarak oksidan miktarı değişebilir ancak bire bir oranda ayarlamak her zaman daha kolaydır. Oksidan miktarının az ya da çok olması durumunda saçınızda istediğiniz rengi tutturamayabilirsiniz. Biliyoruz ki oksidan miktarının yanı sıra oksidan volümleri de saç boyarken dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir.

Saçlarınızın rengini koyulaştırmak istiyorsanız 10 volüm, saçlarınızın rengine yakın ya da aynı tonlarda bir renk ile boyayacaksanız 20 volüm, boyamak istediğiniz renk saçlarınızdan 3-4 ton kadar açık tonlarda ise 30 volüm ve 4-5 ton açık renkler için 40 volümlük oksidanları tercih edebilirsiniz. Ama saçlarınız daha önceden boyalı ya da doğal saç renginiz çok koyu tonlarda ise oksidan volümü ve miktarı açık renklerde etkili olmayabilir.

Bu sebeple saçlarınıza toz açıcı ile işlem yapmanız gerekebilir. Bu işlemi ise ev koşullarında yapmak oldukça zordur.

Saç Boyasına Fazla Oksidan Katmak Saçı Yakar Mı?

Saç Boyasına Fazla Oksidan Katmak Saçı Yakar Mı
Saç Boyasına Fazla Oksidan Katmak Saçı Yakar Mı

Saçlarımızı boyarken boya miktarının ve renginin yanı sıra oksidan miktarı da oldukça önemlidir. Satın aldığınız boyaların ve oksidanların kullanma talimatlarını mutlaka okumalı ve bu talimatlara uyarak saç boyama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Oksidan, saç boyasının aktif hale gelmesine yardımcı olan bir maddedir. Bu sebeple oksidan miktarı saç boyama işlemlerinde oldukça önemlidir. Peki, oksidan miktarını fazla koymak saçları yakar mı? Oksidan, saçlara toz açıcılar ya da boyalar kadar etki etmez. Ancak saçlarımızı boyarken boyanın miktarı ile oksidanın miktarı doğru ayarlanmazsa saçlarda istenilen renkleri görmek pek mümkün olmayabilir.

Oksidan miktarını arttırdıkça boyamızın miktarını artıyor gibi görsek bile aslında boyanın saçlara olan etkisini azaltıyor olabiliriz. Bu sebeple boyanın markasına, miktarına ve rengine bağlı olarak oksidan miktarını doğru ayarlamak gerekir.

Saç boyasına fazla miktarda eklenmiş oksidan boyanın etkisini azalttığı için tekrar tekrar boyama işlemi yapmanız gerebilir ve bu durum da saçlarınızın yıpranmasına sebep olabilir.

 

Saç Boyasına Ne Kadar Oksidan Konulmalı?

Saç Boyasına Ne Kadar Oksidan Konulmalı
Saç Boyasına Ne Kadar Oksidan Konulmalı

Ambalajlı set halinde satılan boyalardan aldıysanız içerisinde bulunan oksidan miktarı boyaya uygun olarak ayarlanmış şekildedir. İçerisinde bulunan boyama ve boya karıştırma talimatlarını uygularsanız doğru bir boyama işlemi yapmış olursunuz. Ama boya ve oksidanı ayrı ayrı almayı tercih ettiyseniz bire bir oranında boya ve oksidanı karıştırmalısınız.

Eğer boyutu büyük oksidanlardan alıp ölçmeniz gerekiyorsa önce eklediğiniz boya miktarını daha sonra da oksidan miktarını eşit şekilde ölçmenize gerekmektedir.

 

2 Tüp Boyaya Ne Kadar Oksidan Koyulur?

2 Tüp Boyaya Ne Kadar Oksidan Koyulur
2 Tüp Boyaya Ne Kadar Oksidan Koyulur

İki kutu saç boyası almak ev koşullarında saç boyayanlar için büyük bir avantaj olacaktır. Özellikle saçlarınızın tamamını boyamayı düşünüyorsanız ve saç uzunluğunuz omuz hizasından uzun ise iki kutu boya almak boya işleminizi tek seferde bitirmenize yardımcı olacaktır.

Boya miktarı arttıkça tabii ki kullanılacak oksidan miktarı da artacaktır. Boya miktarı ile oksidan miktarını ayarlamanın en kolay yolu ise boya miktarına eşit oksidan eklemektir. Boya miktarından çok fazla oksidan eklemeniz durumunda boyanızın kalıcılık ve renk tutma özellikleri azalabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu