Saçların Hızlı Uzamasını Sağlamak İçin Gerekli Olan Vitaminler

173
0
saçların hızlı uzamasını sağlayan vitaminler
saçların hızlı uzamasını sağlayan vitaminler

Saçlarını uzatmak isteyen kadınlar her geçen gün farklı farklı yöntemler keşfetmektedir. Öyle ki bu yöntemler arasında en çok kullanılan ve hatta en sağlıklı olan yöntem ise şüphesiz ki vitamin takviyesi ile saç uzatmaktır. Peki saçları sağlıklı uzatmak için vitaminler nasıl kullanılır ?  Öncelikle bu konuda siz değerli ziyaretçilerimize genel bilgiler sunalım. Eğer saçlarınız normal bir şekilde uzamıyor ise bu sorunun en temel nedeni şüphesiz ki vitamin eksikliği olarak bilinmektedir. Ancak yine bilinmesinde fayda vardır ki her vitamin saçın uzamasını sağlamamaktadır. Fakat yine bilinmesinde fayda vardır ki her vitaminin saçlar üzerinde ayrı ayrı etkisi vardır diyebiliriz. Öyle ki her vitaminin saçlarımız üzerinde belirli etkileri vardır. Ancak bu vitaminler arasında daha çok A,C ve B vitaminleri saç uzamasında en önemli vitamin çeşitleridir. Peki saçlarınızda vitamin eksikliği olduğunu nasıl anlarsınız ? Merak edenler için işte detaylar…

A Vitaminin Saçlar İçin Faydaları

a vitaminin saç için faydaları
a vitaminin saç için faydaları

A vitamini saçlar için çok gerekli olan vitamin çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Öyle ki bu nedenle eksik olduğu durumlarda saçlar parlaklığını kaybetmektedir desek herhalde oldukça yerinde ve doğru bir ifade kullanmış olacağız. Peki A vitaminin saçlarda en önemli etkisi nedir ?Merak edenler için hemen açıklayacak olursak belirtmek isteriz ki bu vitaminin en önemli etkisi tamamen sağlıklı bir şekilde saç uzatmayı sağlamasıdır. Peki bu vitaminleri hangi besin kaynaklarından emin edebilir. Bu konuya genel olarak baktığımız zaman görüyoruz ki A vitamini en çok yumurtanın sarısında, ıspanak ve türevi yeşilliklerde ve patateste bulunmaktadır. A vitaminin olumlu etkileri sadece saçlarda kendisini göstermemektedir. Aynı zamanda bu vitamin türünün cilt ve tırnaklar içinde çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra ise kemik büyümesinde de çok önemli bir etkiye sahip olan A vitaminleri sinir liflerini çepeçevre sararak koruyucu bir kılıf görevi görmektedir. Peki A vitamini eksikliğinde neler olur ? Hemen bu konuya açıklık getirelim. A vitaminin eksik olduğu durumlarda saçlarda dökülme ve saç derisinde aşırı bir kuruluk baş göreriri. Bunun yanı sıra ise kuruyan saç derisine bağlı olarak saç kökleri ve saç tellerinin zayıflaması ve saç uçlarının kırılması sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle gündelik olarak her öğünde A vitamini alınmasında büyük fayda olacaktır. Takviye besinler olarak havuç, kayısı, kırmızı biber ve bal  kabağı gibi besinleri de tüketebilirsiniz.

C Vitamininin Saçlar İçin Faydaları

C vitamini saçlar için A vitamini kadar gerekli olan vitamin çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Peki C vitamini hangi açılardan vücut içi önemlidir. Öyle ki C vitamini hem kolejen üretimi açısından hemde vücutta bulunan dokuların organlarla bir arada tutulması açısında çok büyük önem arz etmektedir. C vitaminin eksik olduğu durumlarda cilt rengi ve saçlar soluklaşmaktadır. Yani tam manası ile açıklayacak olursak belirtmek isteriz ki c vitaminin eksik kaldığı durumlarda zaman içerisinde saçlar parlaklığını kaybeder ve ortaya oldukça kötü ve bakımsız duran saçlar çıkar.

Buna bağlı olarak ise saç uçlarında ciddi anlamda kırıklar belirmeye başlar. Bu nedenle saçlarına önem veren her kadın günlük ortalama olarak 75 mg C vitamini kullanmasında fayda olacaktır. Ancak hamile kadınlar ise yaklaşık olarak 85 mg C vitamini tüketmelilerdir. Peki C vitamini hangi besinlerde bulunmaktadır ? Hemen merak edenler için belirtmek isteriz ki bu vitamin türü daha çok kırmızı ve yeşil biberlerde, turunçgillerde, brokoli, domates ve çilek gibi besinlerde c vitamini bulunmaktadır.

Biotinin (B-7 Vitamini) Saçlar İçin Faydaları

biotinin saç için faydaları
biotinin saç için faydaları

Biotin vitamini sizlerinde bildiği gibi daha çok erkeklerde yaşanan saç dökülmesinde kullanılan çok önemli vitamin çeşitlerinden biridir desek herhalde oldukça yerinde ve doğru bir ifade kullanmış olacağız. Öyle ki B kompleks vitaminleri arasında yer alan bu vitamin, saç korteksinde elastikiyeti arttırmaktadır. Bu nedenle de saçlar çok daha hızlı bir şekilde uzamaya başlamaktadır. Peki Biotinin yani B-7 vitaminin eksikliğinde neler olur ? Hemen merak edenler için açıklayacak olursak belirtmek isteriz ki bu vitaminin eksikliğinde görülen en önemli belirtiler saç derisinin pullanması, şiddetli kaşıntı ve dermatit gibi cilt hastalıkları baş göstermektedir. Biotin yani B-7 vitamini soya fasulyesi, muz, fındık, karpuz, balık, et ve tavuk gibi ürünlerde yeterli miktarda bulunmaktadır.

Niasin (B-3 Vitamini) Saçlar İçin Faydaları

niasisin saç için faydaları
niasisin saç için faydaları

Niasin saçlar için oldukça önemli olan vitamin çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Öyle ki bu vitamin hakkında bilgi sahibi olanlarda oldukça net bir şekilde bilirler ki niasin kan damarlarını genişleten ve suda çözülen vitamin çeşitlerinden biri olarak bilinmektedir. Yeterli miktarda alındığında saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda ise saçlarınız hızlı bir şekilde uzamasına da vesile oluyor desek herhalde oldukça yerinde ve doğru bir tabir kullanmış olacağız. Bunun yanı sıra ise niasis saç dökülmesini engelliyor, dökülmeye neden olan saç derisinde kolesterol birikimine son veriyor. Peki niasis hangi besinlerde bulunur ? Hemen merak edenler için açıklayacak olursak akıllara gelen ilk besinlerin karides, balık, yağsız kırmızı et, süt, çeşitli baklalar , badem, havuç ve kerevizde bulunuyor diyebiliriz. Sağlıklı saçlarınızın olduğu neşe dolu günler dileriz.

YORUM YAZ