Saçları Her Gün Yıkamak Saç Uzatır mı ?

113
0
saçları her gün yıkamak zararlı mı
saçları her gün yıkamak zararlı mı

Kadınların en çok merak ettiği ve sürekli yönelttiği sorulardan biride şüphesiz ki Saçları her gün yıkama saç uzatır mı ? ve Saçları her gün yıkamak zararlı mı ? gibi sorulardır. Öyle ki saç sağlığını önemsemeyen neredeyse hiç bir bayan yoktur. Bu nedenle sürekli bu ve bunun gibi konularda araştırma yapılmaktadır. Öyle ki bu konuda sorulacak olan soruların hiç bir şekilde sınırı yoktur. Mesela saçları her gün şampuanla yıkamak saça ne kadar zarar verir ? Saçı her gün soğuk su ile yıkamak saçlara parlaklık kazandırır mı ? ve saçları her gün yıkamak yağlandırır mı ? gibi sorular uzun süredir gündemden düşmek bilmiyor desek herhalde oldukça yerinde ve doğru bir ifade kullanmış olacağız. O halde gelin bu konuda siz değerli ziyaretçilerimize daha net ve daha güzel bilgiler aktaralım.

Saçları Her Gün Yıkamak Zararlı mı?

saçları her gün yıkamak saç uzatır mı
saçları her gün yıkamak saç uzatır mı

Saçları her gün yıkamak zararlı mı ve saçı her gün yıkamak saça zarar verir mi ? gibi sorular uzun süredir popülerliğini yitirmemiştir. Hemen bu konuda siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirecek olursak belirtmek isteriz ki aslına bakıldığı zaman saçları her gün yıkamak zararlı değildir. Ancak saçları her gün şampuan ile yıkamak zararlıdır. Çünkü sizlerde takdir edersiniz ki şampuanların içerisinde gereğinden fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bu nedenle saçları yıkarken bol bol şampuan dökmek yerine yeteri kadar şampuan kullanmak çok daha doğru ve yerinde bir karar olacaktır. Çünkü saçı her gün şampuanla yıkamak zaman içerisinde saçları kırılmaya yatkın hale getirmektedir. Bunun akabinde ise saçların sürekli olarak kimyasal bir maddeye maruz kalması saç derisinin kurumasına neden olmaktadır. Her gün yıkanan saçlar aynı zamanda nemini de kaybederek saçların kurumasına ve yıpranmasına neden olmaktadır. Fakat bazı durumlar vardır ki saçların her gün yıkanmasını gerekli kılabilmektedir. Mesela hava kirliliğinden kaynaklanan nedenler, çalışılan ortamlarda nikotin vb. maddelerin kullanılması saçlar için oldukça büyük zararın habercisi niteliğindedir. Bu nedenle böyle durumlarda saçların her gün yıkanmasına hiç bir zarar yoktur. Öyle ki aksine saçları zararlı maddelerden arındırmak saç kalitesini arttıracaktır diyebiliriz. Ancak durumlar ne neyi gösterirse göstersin fazla şampuan kullanımından kaçınmanızı öneriyoruz. Çünkü fazla şampuan kullanımının saçlara hiç bir yararı yoktur. Aksine çok zararlıdır.

Saçları Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Saçları yıkarken dikkat edilmesi gerekenler aslına bakıldığı zaman oldukça basittir. Çünkü sizlerde takdir edersiniz ki saçları yıkarken fazla şampuan kullanmamak ve bitkisel şampuanları tercih etmek artık genel geçer ve bilinen konulardan biri olarak kendisini göstermektedir.

saç yıkarken nelere dikkat edilmeli
saç yıkarken nelere dikkat edilmeli

Öyle ki hiç bir zaman sampuanınızın bol bir şekilde köpürüyor olması onun kaliteli olduğunun göstergesi olamaz.  Bu nedenle bilinmelidir ki bazı şampuan markaları fazla köpürmeden de saçları gayet güzel temizleyebilmektedir. Bunlara ek olarak ise şampuan kalitesinden sonra kendisini gösteren en önemli konulardan biri de şüphesiz ki saçların günlük nem miktarını karşılayabilecek losyon seçiminin önemidir. Öyle ki bu tür losyonlar hem saçlarınızı hemde saç derinizi koruyacak hatta günlük bakımını dahi yapacaktır. Ancak her zaman olduğu gibi saçlarınıza losyon uygulaması yaparkende dozunu kaçırmamaya özen göstermenizde fayda olacaktır.

saçı her gün yıkamanın yararları
saçı her gün yıkamanın yararları

Eğer saçlarınız yağlı bir yapıya sahipse saçlarınız mecbur olarak her gün yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Aslına bakıldığı zaman bu tür saç yapısının yıkamaya dayanıklı olduğunu belirtmek isteriz. Ancak saç cinsiniz ne olursa olsun şampuan kullanımına özen göstermeniz gerekecektir. Böyle durumlarda şampuan uygulamasından hemen sonra  nemlendirici bir ürün kullanabilirsiniz. Böylece şampuanlarınızın kurutucu etkisini bir nebze daha azaltmış olacaksınız. Düz ve ince telli saçlar için losyon şeklinde satılan nemlendirici ürünleri tercih ederken eğer saçlarınız kıvırcık ve kalın telli ise mümkün olduğu kadar sprey şeklinde satılan nemlendiricileri tercih etmenizde fayda olacaktır. Uygulama yaparken saç diplerinden başlayarak saç uçlarına inmeniz gerektiğini lütfen unutmayınız. Aksi takdirde gün içerisinde saçlarınız sönük ve bakımsız bir hal alabilir. Her gün yıkanan saçlar için bir diğer önemli önerimiz ise çeşitli yağlar ile saçlarınız haftada en az 1 kere bakım yapmanız olacaktır. Öyle ki argan yağı, badem yağı vb. gibi yağ çeşitlerini mümkün olduğu kadar hafif ılık bir şekilde saçlarınıza masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık olarak 1 ile 2 saat arası maskeyi saçlarınız bekletin ve daha sonra bitkisel şampuan yardımı ile saçlarınızı arındırınız.

YORUM YAZ