Saçlarda Kepeklenmenin Nedenleri ve Çözümleri

165
0
kepeğin nedenleri
kepeğin nedenleri

Saçlarda kepek sorunu dünya nüfusunun yarısını etkileyen ve de oldukça sık olarak görülen sorunlardan biri olarak bilinmektedir. Öyle ki kepek, insanların kendini kötü hissetmesine neden olabilmektedirler.  Bu nedenle kepek nedir ? Kepeğe ne iyi gelir ? ve Saçlarda kepek olmasının nedenleri nelerdir  ? gibi sorular uzun süredir gündemden düşmek bilmiyor. Hemen bu konuda siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirelim. Öncelikle belirtmek isteriz ki kepek sorunu neredeyse kadınların %80 inde görülmektedir. Bu sorunu çözmekse yapılan yanlış uygulamalardan dolayı oldukça güç bir hal almıştır. Peki saçlarında kepek oluşmasının asıl nedenleri nelerdir ? Merak edenler için işte detaylar…

Kepek Nedir ?

kepek nedir
kepek nedir

Kepek nedir ? sorusuna yanıt bulmadan, bu sorunun üstesinden gelmeniz ne yazık ki mümkün değildir. Kepek, saç derisini ve saçların tamamını etkileyen genellikle gri ve beyaz renkteki pullara verilen isimdir. Aslına bakıldığı zaman bu bir saç problemi değil, cilt problemi olarak bilinmektedir. Saç derisinde oluşan pullar, aslında saç derisine ait olan eski deri hücrelerinin bir araya gelerek topaklanmasıdır diyebiliriz.  Ancak bilinmesinde fayda vardır ki saçlarında kepek sorunu yaşayanlar bu pulların çok daha hızlı bir şekilde döküldüğünü göreceklerdir. Öyle ki sağlıklı olan bir saç derisi, ölü hücreleri yaklaşık olarak her ay 1 kez döker ve ölü hücrelerin dökülmesi ile birlikte hızlı bir şekilde yeni hücreler üretir. Bu süreç hızlı bir şekilde ilerlediğinde saç derisi aşırı derece ölü deri hücresi üretmeye başlar. Bu da kepeğin en belirgin nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. Eminiz ki kepek sorunu yaşayan herkeste çok iyi bilir ki, saçlarda çok kötü bir görünüme sebep olan bu soruna çözüm bulmak isteyen pek çok bayan vardır. Bu soruna çözüm bulmak için önemli tüyoları bu sayfa üzerinden siz değerli ziyaretçilerimize aktaracağız.

Saçlarda Kepek Oluşmasının Nedenleri

Kadınların ve erkeklerin en büyük sorunlarından biri olarak bilinen kepek soruna çözüm üretebilmek için hangi nedenden dolayı saçlarınızda kepek oluştuğunu çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Kepek çoğunlukla saçtaki ölü derinin toplanması sonucu oluşmaktadır. Bu duruma neden olan temel şeyler ise şüphesiz ki aşırı şampuan kullanımı, içerisinde sülfatın çok yoğun olduğu ağır kimyasallı şampuanlar saç derisinde tahrişe ve kurumaya neden olur bu da kepeğin habercisi demektir. Bu nedenle kepeğe karşı çözüm üretmek için şu yöntemleri denemenizde fayda olacaktır.

kepek sorununa çözümler
kepek sorununa çözümler

Saçlarınızı Mümkün Olduğunca Temiz Tutun: Saçlarınızda kepek oluşumunu engellemek için sizlerde saçlarınızı mümkün olduğu kadar temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Öyle ki bu demek oluyor ki saçlarınızı sürekli olarak yıkamalısınız. Saçlarınız kirlendikçe yıkamanız çok daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Bu nedenle abartmadan saç temizliğine önem vermeniz bu soruna çözüm üretmenize vesile olacaktır.

Kepek Önleyici Şampuanları Tercih Edin : Saçların temiz olması kepek sorununa çözüm üretmeniz de ne yazık ki tek başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle saç şampuanı seçerken mümkün olduğunda kepek önleyici şampuanları tercih etmenizde fayda olacaktır. Bu tür şampuanlar saçlarınızda ölü derinin temizlenmesi konusunda en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır. Öyle ki saçlarınızda kepek sorunu geçene kadar kepek önleyici şampuanlar kullanın.  Kepek sorunu bitince saç yapınıza göre şampuan tercih etmenizde fayda olacaktır.

kepek sorunundan kurtulmanın yolları
kepek sorunundan kurtulmanın yolları

Şampuanı Hemen Durulamayın :  Kepek önleyici şampuanınızı saçlarınızda her uyguladığınızda en az 5 dakika kadar saçlarınızda durmasını sağlayın. Öyle ki aksi takdirde çok fazla işe yaramaz. Bu nedenle kepek önleyici şampuanların etkisini daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde kendisini gösterebilmesi için sizlerde saçlarınızı her şampuanladığınızda en az 5 dakika bekleyin ve sonrasında saçlarınızı bol su ile durulayın.

Saçlarınızı Taramayı İhmal Etmeyin :  Kepek sorununa çözüm bulmanızın en önemli ve en etkili yöntemlerinden biride saçları taramaktır. Bu nedenle banyo yaptıktan sonra saçlarınızı iyice fırçalayın.  Yani saçlarınızın yığılmasını sağlayın. Çünkü bu durumlarda saç yüzerinde meydana gelen yığın saç köklerinin dağılmasını önleyecektir. Bu nedenle saçlarınız kuruduktan sonra normal tarak yardımı ile saçlarınızı iyice tarayınız.  Bu işlem hem saçlarınızın kurumasını engelleyecek, hemde kepek sorununa çözüm üretmeniz konusunda en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Aşırı Stres ve Stresli Durumlardan Kendinizi Sakının :  Stres sizlerinde bildiği gibi kepek sorununun en baş nedenlerinden biridir. Bu nedenle stresle başa çıkmaya özen göstermenizde fayda olacaktır. Bunun akabinde ise sağlıklı beslenmekte stres üzerinde son derece etkilidir.  Sağlıklı beslenerek stres durumunuzu en aza indirgemeniz mümkün olacaktır. Bu nedenle hamburger tarzı yiyecekler ve şekerli gıdalardan uzak durmanızda fayda vardır.

YORUM YAZ