Saç BakımıSaç BoyamaSaç KesimiSaç ModelleriSaç Rengi

Saç Toniği Nasıl Kullanılır

Saç toniği, saçların daha güzel görünmesine yardımcı olan ve saç tellerinin yenilenmesini sağlayan saç bakım ürünü olarak biliniyor. Bakım dünyasına yeni giren saç toniği, saç derisine bakım yaparak kan dolaşımını hızlandırıyor ve saçların daha sağlıklı uzamasını sağlaması bilinen en büyük faydasıdır. Kuru saç derisine sahip olanların favorisi haline gelmektedir. Her saç tipine sahip olanların kullanması mümkün olan bir saç bakım ürünüdür.

Genellikle kuru saç tipine sahip olanların tercih ediyor. Saç dökülmesi, saç kuruluğu, kepek ve zayıflamış saç telleri sorunları yaşıyorsanız saç bakım toniği kullanmanız oldukça faydalı olacaktır.

Peki bu saç toniği nasıl kullanılıyor?

Kullanımı zor olmamakla beraber oldukça kolaydır. Bu nedenle de hemen hemen herkes kolaylıkla uygulayabilirler. Bu yüzden ürünü kullanırken saçlarınızın köklerinden saç uçlarına doğru sürülmesi gerekiyor. Saç derinize hafif hareketlerle yapacağınız masaj ürünü yaymak açısından oldukça önem taşıyor. Fakat altını çizmek istediğimiz bir husus bulunuyor. Her saç toniği markasının kendi kullanım önerisi bulunuyor. Her markayı aynı şekilde kullanamazsınız. Kullanmaya karar verdiğiniz saç toniğinin kullanım talimatlarını dikkate almalısınız.

Örneğin; saçlarınıza sürdüğünüz tonikler genellikle durulama gerektirmez ve direkt kullanıma uygun olmaktadır. Ancak bazı markalar durulanması gerektiğini söyler. Bu durumda da markanın kullanım talimatlarını  uygulamanız doğru olacaktır.

Saç toniğini sürdüğümüz saçlarımızı tekrar yıkamıyoruz. Saç toniğini kullanmadan önce çalkalamayı unutmuyoruz.

Saç Toniği Islak Saça Sürülür Mü

Saç Toniği Islak Saça Sürülür Mü
Saç Toniği Islak Saça Sürülür Mü

Saçlarımızı şampuan ile yıkadıktan sonra son durulamaya geçmeden önce ıslak saça saç toniğini sürüyoruz. Saç diplerimizden başlayıp tüm saçımıza ve saç derimize uyguluyoruz. Saç toniğini saçımızda üç dakika bekletmemiz yeterli olacaktır. Üç dakika saçımızda beklettikten sonra saçımızı durulamamız gerekiyor.

Saç Toniği Ne Kadar Sıklıkla Kullanılır

Saç Toniği Ne Kadar Sıklıkla Kullanılır
Saç Toniği Ne Kadar Sıklıkla Kullanılır

Saç toniği durulama gerektirmeyen bir saç bakım ürünüdür. Bu özelliği sayesinde günlük kullanıma uygundur. İki- üç günde bir saç toniği kullanmanız yeterli sıklık olacaktır.

Saç Toniği Durulanır Mı

Saç Toniği Durulanır Mı
Saç Toniği Durulanır Mı

Saç toniği durulanabilen bir saç bakım ürünüdür.

Peki evde saç toniği yapılması mümkün müdür? sorusunu sorduğunuzu az çok tahin edebiliyorum. Evet, evde saç toniği yapılması oldukça mümkündür. Peki nasıl? Şimdi size vereceğimiz tavsiyeler eşliğinde sizde kendi saç toniğinizi yapabilirsiniz.

  • Gereken malzemelerimiz gül suyu ve bir çay kaşığı karbonattır. Yüz gram gül suyu için bir çay kaşığı karbonat yeterli ölçüdür. Bu karışım saçınıza yeterli olacak nemi sağlıyor. Yüz gram gül suyu ve bir çay kaşığı karbonatı iyice karıştırıyoruz. Bir sprey kabına bu karışımı döküyoruz. Sprey kap yardımıyla saçımıza bu karışımı döküp masaj yapıyoruz.
  • Diğer bir saç toniği yapımı tavsiyesi de biberiye yapraklarıdır. Biberiyenin bilinen en büyük faydası saçları uzatmaktır. Biberiye yapraklarından birçok uygulama yapabilirsiniz. En iyi çözüm yolu biberiye yapraklarından çay yapmaktır. Başvuru şekli önceki tavsiyeyle aynıdır. Biberiye yağı damlası; masaj hareketleriyle saç derisinden başlayarak kuru saça yapılmaktadır.
  • Zencefil: sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenler için  harika bir çözüm de bulunuyor. Kızıl saçların en çok tercih edeceği saç toniği çeşididir. Bu saç toniği birçok vitamin, aminoasit ve mineral içermektedir.  Bunun için bir çorba kaşığı zencefil suyu,  bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı limon suyunu karıştırmalısınız. Her şeyi karıştırın ve tonerinizi hazırlayın. Nemli saça uygulayın, yarım saat bekletin ve durulayın.
  • Sirke: Kepek varsa bir de sizi bekleyen bir tonik vardır. Bu durumda 5 yemek kaşığı limon suyunun aynı miktarda limon suyu ile karıştırıyoruz. Kullanmanızı önerdiğimiz sirke çeşidi elma sirkesidir. Masaj yapın, yaklaşık 12 dakika bekleyin ve bol su ile yıkayın.

Unutmamınız gereken bir husus da saç toniğini denemeden önce küçük bir alana deneyerek başlamanız gerektiğidir. Çünkü saç tonikleri çok çeşitlidir. Bu da alerjiye sebep olabilecek bazı maddeleri içerdiği anlamına geliyor. Hassas saç derisine sahip olan kişilerin daha çok dikkat etmesi gerekiyor.

Saç Toniği Yıkanır Mı

Saç Toniği Yıkanır Mı
Saç Toniği Yıkanır Mı

Saç toniği bir çok aminoasit ve kimyasal maddeler içeriyor. Herhangi bir temas olması durumunda bol su ile yıkanması tavsiye ediliyor. Ancak saça uygulandığı takdirde saçımızı yıkadıktan sonra yani saçımız temizken saç toniğini uyguluyoruz. İki- üç dakika saçımızda bu saç toniğini bekletiyoruz. Daha sonrasında ise saçımızı duruluyoruz. Ancak durulama işlemini yaparken herhangi bir şampuan vb. şeyler kullanmıyoruz. Sadece bol su ile saçımızı duruluyoruz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu