Saç Bakımı

Saç Fönünün Uzun Süre Kalması İçin Yapılması Gerekenler

Kadınların en çok sevdiği saç stillerinden biri de şüphesiz ki fönlü saçlardır. Sizlerin de bildiği gibi dönün pek çok çeşidi vardır. Bunları yaptırmak elbette ki çok kolay.

Ancak asıl mesele bu saçlarımızdaki fönün uzun süre kalması için neler yapabileceğimizdir. Öyle ki saçlarımızı düzleştirmek için bir çok emek sarf ederiz. Sırf güzel bir görünüme sahip olmak için çoğu zaman erken saatlerde kalkar ve saçlarımızı şekillendirir.

Ancak saatlerce sergilemiş olduğumuz emeğin karşılığında ne yazık ki fönümüz kısa bir süre içerisinde akar ve bozulur. Bu duruma engel olmak için hemen şimdi siz değerli ziyaretçilerimiz ile bir hayli pratik bilgiler paylaşacağız. Peki fönün uzun süre kalması için ne yapılması gerekiyor ?

Fönün uzun süre kullanılması için kullanılan spreyler ve benzeri malzemeler nelerdir ? Merak edenler için işte detaylar…

Fönü Uzun Süre Kullanmak İçin Ne Yapmak Gerek?

Saçlarınız Hacim Verin: Saçları düzleştirirken asıl önemli olan unsurlardan biri de şüphesiz ki saçlarımızın mümkün olduğu kadar hacimli olmasına özen göstermektir.

Eğer düzleştirme işlemi bittikten sonra saçlarınız gereğinden daha çok hacimli olmuş ise basit bir kaç adım ile saçlarınızı daha hafifleştirebilirsiniz.

Ancak saçlarınızın fönü ne kadar çok hacimli olursa bozulma süresi çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle hacimli fön her zaman işinizi görecek ve uzun süre boyunca kullanacaksınız. Eminiz ki sizler de bu yöntemi çok ama çok seveceksiniz. Kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

Saçlarınızı Sabitlemeyi İhmal Etmeyin

Özellikle de saçlarınızı düz fönleyecekseniz mutlaka ihmal etmemeniz yöntemlerden biri de şüphesiz ki saçları sabitlemektir.

Peki saç sabitleme nasıl yapılır ? Merak edenler için hemen bu konuya açıklık getirelim. Bu işlemi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan en önemli malzemeler sabitleyici spreyler ve bakım yağlarıdır. Bu ürünler düzleştirilen saçların daha uzun süre kullanılmasını sağlayacaktır.

Ancak bu noktada asıl önemli olan spreyi uygulama şeklidir. Özellikle de spreyinizi dik tutmaya özen göstermenizde büyük fayda olacaktır. Ayrıca sabitleyici spreylerin uzun süre dayanıklı olmasına da özen gösterin. Böylece saçlarınız daha uzun süre fönlü bir şekilde kalacaktır.

Fönlü Saçları Asla Toplamayın

Saçları toplamak son derece güzel bir model olsa da bunun saçlarınıza vereceği zararı bilmenizi isteriz.

Özellikle de sıkı bir toka ile at kuyruğu vazgeçilmeziniz ise o halde saçlarınızın çok daha kolay bir şekilde yağlanacağını bilmenizi isteriz.  Bu da aynı zamanda saçlarınız uyguladığınız fönün kısa sürede bozulması anlamına gelmemektedir.

Eğer saçlarınız kesinlikle toplamaktan vazgeçemiyorsanız mümkün olduğu kadar mandal tokaları ya da geniş çağlı lastik tokları tercih etmenizde fayda olacaktır. Ek olarak belirtmek isteriz ki saçlarınızı toplarken lastik tokanızı sadece tek bir tur döndürmelisiniz. Saçlarınızı gereğinden fazla sıkmamanız gerekmektedir. Çünkü sımsıkı bir şekilde toplanan saçlarda ne yazık ki fön uzun süre boyunca kalmayacaktır.

Saçlarınızı Nemden Uzak Durmalı

Fönlü saçları bozan en büyük etmenlerden biri de şüphesiz ki nemdir. Nemli saçlar fönlü saçların eski haline gelmesini sağlar.

Bu nedenle saçlarınız fönlüyse ve banyoya girip sadece vücudunuzu yıkamanız gerekiyorsa saçlarınızı geniş çağlı lastiklerle toplamanız son derece yeterli olacaktır. Ya da ek bir seçenek olarak saçlarınız kağıt boneler takarak fönünüzü koruma altına alabilirsiniz. Böylece saçlarınız hem nemlenmeyecek hem de çok daha uzun süre boyunca fönlü kalabilecektir. Bu yöntemi kesinlikle denemelisiniz.

Kuru Şampuanlar Fön Düşmanı

Kuru şampuan kullanımı fönlü saçların düşmanıdır. Öyle ki kuru şampuan kullanımı saça su değmeden yağlanmayı önler.

Aynı zamanda saçlara mis gibi bir koku verir. Fakat sizlerin de bildiği gibi çok temiz saçlarda fön uygulaması uzun süre kalmaz. Bu nedenle eğer fönünüzü uzun süre boyunca kullanmak istiyorsanız kuru şampuan kullanımına bir süreliğine dur demeniz gerekecektir. Aksi takdirde fönünüzün bozulacağını söyleyebiliriz.

Fönünüzün Bozulmaması İçin Saçlarınızla Oynamayın

Saça fön çekilmesi için gerekli unsurlardan biri de şüphesiz ki saçların temiz olmasıdır. Bu nedenle fön işleminin ardından saçlarınız yumuşacık olacaktır. Bu da sürekli olarak saçlarınıza dokunma isteği uyandırır.

Ancak fön çekilen saça dokunmak son derece zararlıdır. Çünkü bu durum saçlarınızın fönünün bozulmasına neden olur. Aynı zamanda da saçlarınızın çok daha kısa bir sürede yağlanmasına neden olur.

Yağlanan saçlar sizler de takdir edersiniz ki temiz saça göre çok daha kolay bir şekilde bozulacaktır. Bu gibi durumlardan sakınmak için mümkün olduğu kadar saçlarınıza dokunmamaya özen göstermeniz gerekecektir. Böylece saçlarınızdaki fönü çok daha uzun süre boyunca kullanabilirsiniz.

Sıkça Terleme Saç Fönünü Bozuyor

Terlemek saçların şeklini çabucak bozar. Çünkü ter demek nem demektir. Fönlü saçların en büyük düşmanlarından biri de daha önce de belirttiğimiz gibi nemdir. Bu nedenle fönümüzün bozulmasını istemiyorsak mümkün olduğu kadar terlememeye özen göstermeliyiz.

Bu gibi durumlardan sakınmak için bir yelpaze bile ihtiyacınıza yanıt verebiliriz. Aynı zamanda eğer terliyken saçlarınızı toplamanız gerekiyorsa at kuyruğu yapmak yerine mümkün olduğu kadar topuz yapmayı tercih etmenizde fayda olacaktır. Ancak her zaman ki gibi topuzunuzu sakın sıkı sıkı bağlamayınız. Akdi takdir de saçlarınız kırılır ve fönü bozulur.

Fönünüzü Korumak İçin Bakım Kremlerinizi Düzgün Seçin

Eğer sürekli fön çektirmeniz gerekiyorsa, saçlarınızın bakımlı olmasına da özen göstermelisiniz. Özellikle de her banyo esnasında nemlendirici bakım kremi kullanmayı kesinlikle ihmal etmemenizde fayda olacaktır.

Çünkü sizler de takdir edersiniz ki bakımlı saçlar her daim hem güzel görünür hem de zarar görmez. Bu nedenle bakım kremlerinizi sürekli olarak, ihmal etmeden kullanmanızı öneriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu