Saç Boyasının Akmaması İçin Ne Yapmalı?

137
0
saç renginin akmaması için ne yapılmalı
saç renginin akmaması için ne yapılmalı

Saç boyasının çabuk akmasının nedeni aslına bakıldığı zaman saç boyama işleminden sonra uygun bakımların yapılmamasıdır. Bu nedenle boya saçta uzun süre kalmamakta ve zaman içerisinde su temasına da bağlı olarak akıp gitmektedir. Öyle ki bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak mümkün. Bu yazımızda siz değerli ziyaretçilerimizin sürekli olarak sormuş olduğu saç renginin akmaması için ne yapılmalı, saç boyası neden çabuk akar, saç boyasının saçlarda uzun süre kalması için ne yapılmalıdır ? gibi sorulara yanıt vereceğiz. Eminiz ki bu bilgiler ile daha canlı saç renklerine ve daha uzun süre kullanacağınız tonlara sahip olacaksınız. İşte sizler için en önemli ve en pratik bilgiler…

Saç Renginin Akmaması İçin Öneriler ve Saç Boyasını Korumak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç boyasının saçlarınızda daha uzun süre boyunca kalması için yapabileceğiniz pek çok bakım yöntemi bulunmaktadır.  Ancak bunların akabinde ise saç boyasının akmaması için dikkat etmeniz gereken farklı noktalarda bulunmaktadır. O halde gelin hemen bu konuda siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirelim.

saç rengini korumak için yapılması gerekenler
saç rengini korumak için yapılması gerekenler
 • Saç renginizi korumak için en iyi yöntemlerden biride şüphesiz ki saç kremi kullanmaktır. Kullanmış olduğunuz saç kremlerin doğal olmasına özen gösterdiğiniz takdirde saç boyanızın daha uzun süre boyunca saçlarınızda kaldığını hissedeceksiniz. Bu nedenle saç kremi satın alırken içerisinde amonyak maddesinin bulunmamasına özen göstermeniz önemli duyurulur. Bunların yanı sıra ise belirtmek isteriz ki bazı saç kremlerinde renk koruyucu özellikler bulunmaktadır. Bu tür ürünleri tercih ettiğinizde saç renginize göre işe yarayıp yaramadığını görebilmeniz mümkün olacaktır. Saçlarınıza en uygun saç kremini seçerek her duş sonrasında uygulama yapmanızda fayda olacaktır.
 •  Saçlarınızı gereğinden fazla yıkamak özelliklede boyalı saçlara sahip olanlar için oldukça zararlı olacaktır. Öyle ki saçları sık sık yıkamak saç boyasının çok daha kısa bir zaman dilimi içerisinde akıp gitmesine neden olacaktır. Bu nedenle saçları her gün yıkamak kesinlikle doğru bir davranış değildir. Zaman içerisinde saçlarınızın iyice kirlendiğini hissettiğiniz zamanlarda saçlarınızı yıkamanızda fayda olacaktır. Aksi takdirde sürekli olarak dip boyanızı yenilemek durumunda kalabilirsiniz.

  saç boyası nasıl akar
  saç boyası nasıl akar
 • Saçları sürekli yıkamak elbette ki zararlıdır. Ancak yağlı saç tipleri gibi bazı saç tipleri vardır ki saçların daha sık yıkanmasını gerekli kılmaktadır. Böyle durumlarda sizlere sunacağımız en iyi çözüm yöntemi şüphesiz ki kuru saç şampuanı olacaktır. Yani her gün su altına girmektense kuru şampuanlar ile daha pratik bir ürün ile saçlarınızı daha temiz gösterebilirsiniz.
 •  Saç renginizin daha uzun süre kalması için dikkat edilmesi gereken bir diğer en önemli konu ise saçlarınızı yıkadığınız zamanlarda suyun sıcaklığını veya soğukluğunu çok iyi ayarlamanızdır. Öyle ki saçları yıkarken en sağlıklı yöntem genellikle ılık ve soğuk suları tercih etmektedir. Çünkü aşırı derecede sıcak olan sular hem saç renginizi açacak hemde saç telinizi inceltecektir. Bu gibi durumlardan sakınmak için sizlerde saçlarınızı yıkarken ılık su kullanımına, duşun en sonunda ise soğuk su kullanımına özen göstermelisiniz.

  saç renginin akmaması için yapılması gerekenler
  saç renginin akmaması için yapılması gerekenler
 • Saç boyasının akmasına neden olan bir diğer faktör ise içerisinde bolca kimyasal bulunduran saç şampuanlarının tercih etmektedir. Bu nedenle saç boyanızın hemen akmasını istemiyorsanız saçlarınızı sürekli olarak şampuanlamak yerine saç kremi ile saçlarınızı yıkamayı deneyebilirsiniz. Böylece hem daha yumuşak hemde daha canlı saçlara sahip olmanız kaçınılmaz olacaktır.
 • Boyalı saçlar sizlerde takdir edersiniz ki çok daha çabuk yıpranmaya meyillidir. Bu nedenle saç bakımınızı mümkün olduğu kadar aksatmamanızda fayda olacaktır. Düzenli olarak saç bakımı maskenizi masaj yaparak saç diplerinden başlayacak saçlarınıza uygulamanız bir hayli önemli bir konu olarak kendisin gösterecektir.
 • Saç boyasının düşmanlarından biri de güneş ışınlarıdır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar güneş ışınlarına karşı koruyu bakım uygulaması yapılmasında oldukça büyük yararlar vardır.  Bu nedenle özelliklede sımsıcak olan yaz aylarında SPF içerikli ürünleri kullanmanız gerekmektedir. Böylece saç renginizi koruyabilirsiniz.
 • Yaz aylarında saç renginin daha kalıcı olmasını sağlamak için saçları havuz suyundan korumaktadır. Çünkü sizlerinde bildiği gibi havuz suyunda haddinden fazla klor bulunmaktadır. Bu nedenle saçlarınız havuz suyu temasından dolayı hem zarar görür hemde saçlarınızda bulunan boyayı akıtır desek herhalde oldukça yerinde ve doğru bir ifade kullanmış olacağız. Bu nedenle havuza girdiğiniz zamanlarda saç kremi kullanarak saç boyanızın uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM YAZ