Saç Bakımı Uygulamalarında Yapılan Yanlışlar

32
0
saç bakımında yapılan yanlışlar
saç bakımında yapılan yanlışlar

Her kadın saçlarının doğal bir şekilde ışıltılı görünmesini ister. Bu nedenle çeşitli bakım uygulamaları yaparlar. Ancak bilinmesi gereken en önemli konu şudur ki saçlara uygulanan bakımlar her zaman en doğru bakım olmaz. Öyle ki ince saçlar için uygulanacak bir bakımı boyalı saçlara uyguladığınızda sonuç ne yazık ki istediğini gibi olmayabilir. Bu nedenle saç bakımı uygulamalarında yapılan yanlışlar nelerdir ? gibi sorular yöneltilmektedir. Hemen bu ve bunun gibi daha bir çok konularda siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirelim.

Saç Bakımında Yapılan Yanlışlar

Saç bakımı uygulamalarında yapılan pek çok yanlış vardır. Bu nedenle her uygulamada kişilerin çok daha dikkatli olmalarında yarar vardır desek herhalde oldukça yerinde ve doğru bir ifade kullanmış olacağız. İşte saç bakımı uygulamasında yaptığımız yanlışlar;

saç bakımı uygulamaları
saç bakımı uygulamaları

Saçlarda Gereksiz Su Kullanımı: Saçları yıkamak elbette ki çok yararlıdır. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken unsur şüphesiz ki saçları gereğinden fazla yıkamamak. Öyle ki gereğinden fazla yıkanan saçlar, saç yapısını yıpratmaktadır ve saç telleri her geçen gün incelmektedir. Böyle durumlarda mümkün olduğu kadar saç yıkama sayısını azaltmanız gerekmektedir. İnce telli saçlar içinde büyük bir titizlikle bakım uygulamaları yapmanızda fayda vardır. Aksi takdirde saçlarınız ışıltısını kaybeder ve görünümü bir hayli soluklaşabilir.

kimyasal şampuanların zararları
kimyasal şampuanların zararları

Yanlış Şampuan Tercihi: Saçların sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için şampuan tercihi bir hayli önem arz etmektedir. Öyle ki saçlarınız kuru ise kuru saçlar için üretilmiş şampuanları, ince telli ise de ince telli saçlar için üretilmiş olan şampuanları seçmelisiniz. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta ise şüphesiz ki kimyasal içerikli şampuanlardan ziyade daha çok bitkisel içerikli şampuanları seçmenizde fayda olacaktır. Çünkü kimyasal maddeler saçları doğal yapısını oldukça çok bozmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar şampuan seçerken de bakım yapacakken de kimyasal ürünlerden uzak durmanızda fayda vardır.

saç kurutulurken yapılan yanlışlar
saç kurutulurken yapılan yanlışlar

Saç Kurulama İşleminde Yapılan Yanlışlar:  Saçları yıkamak kadar saçları kurulamakta oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle saç kurutma makinelerini kullanacaksanız eğer mümkün olduğu kadar uzak tutmanız gerekmektedir. Öyle ki bunların yanı sıra ise mümkün olduğu kadar saçlarınızı havlu ile yıkarken asılarak çekmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bunların akabinde ise saç tellerini havlu yüzeyi ile birlikte birbirine sürterek kurulamak oldukça yanlıştır. Çünkü dur işlem saçların çok daha fazla zayıflamasına neden olur. Bu da zamanlar kopmalara neden oluyor diyebiliriz.

saçları tepeden toplamanın zararları
saçları tepeden toplamanın zararları

Saçları Tepeden Toplamamaya Özen Gösterin: Saçları tepeden toplamakta aslında bir hayli zararlı işlemlerden biridir. Öyle ki bu işlem saçların koparak dökülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle saçları tepeden toplamamaya özen gösterilmelidir. Ancak toplanacaksa bile mümkün olduğu kadar saçları sıkmadan tokalamak gerekmektedir. Saçları toplarken ise sıkı bir şekilde çekmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü bu durum saçların zamanla parlaklığını yitirmesine neden olmaktadır.

jölenin zararları
jölenin zararları

Jöle ve Saç Spreyi Kullanmak : Jöle ve saç spreyi kullanmak oldukça zararlıdır. Çünkü bu tür maddelerin içerisinde gereğinden fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bu da zaman içerisinde saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına neden olmaktadır. Öyle ki gün içerisinde saçlarımıza sürmüş olduğumuz koruyucu maddeler saçların dökülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle saçlarda kullandığımız jöle ve saç spreylerini yıkamadan yatmayınız. Aksi takdirde ilerleyen günlerde saçlarda sık sık dökülmeler meydana gelecektir.

saç boyasının zararları
saç boyasının zararları

Saç Boyama İşlemleri: Sizlerinde bildiği gibi kimyasal maddeler saçlara en çok zarar veren ürünlerdir. Bu nedenle mümkün olduğu takdirde saçları en doğal hali ile kullanmak en yararlı yöntemlerden biri olacaktır. Tüm bunların yanı sıra saçlarımızı boyamak saç köklerini oldukça çok zarar vermektedir. Boyanın içerisinde bulunan kimyasal boyama ürünleri saç tellerinin yapısını bozmaktadır.   Bunların yanı sıra şampuanların içerisindeki kimyasallarda bir hayli zararlıdır. Aynı renk açıcı ve renklendirici maddeler içeren maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

Saçlarını Güneş Işınlarından Koruyunuz! : Güneş, uzun süreli olarak cilde temas ettiğinde bir çok olumsuz etkiyi de beraberinde getirmektedir. Öyle ki saç telleri de güneş ışınlarına maruz kaldığında hem parlaklığını yitirmekte hem de saç derisi zarar görmektedir. Bu nedenle aşırı sıcaklarda saçlarımızı korumaya özen göstermelisiniz.

 

YORUM YAZ