Kuru Saç Bakımı İçin Öneriler

32
0
kuru saç bakımı nasıl yapılır
kuru saç bakımı nasıl yapılır

Kuru ve solgun görünen saçlar kadınların en korkulu rüyalarından biridir. Bu nedenle düzenli bakım yaptırmak ve saçların uçlarında bulunan kırıkları aldırmak oldukça çok önemli bir konu olarak kendini göstermektedir. Öyle ki saç uçlarındaki kırıkları aldırmak saçların daha hızlı uzamasını sağlar ve böylece daha sağlıklı ve uzun saçlara sahip olmak bir hayalden öteye gerçeğe dönüşebilir. Sizlerinde bildiği gibi kuru saç bakımı için piyasada pek çok çeşit şampuan bulunmaktadır. Ancak bu tür kozmetik ürünlerinin içerisinde çok sayıda kimyasal bulunduğu için ortaya çıkan sonuçlar ne yazık ki o kadar da sağlıklı olmamaktadır. Bu nedenle kuru saçlar için evde bakım yöntemlerini uygulayabilmek çok daha mantıklı bir karar olacaktır. Öyle ki evde bakım yapmak hem çok daha ucuz hem de çok daha sağlıklı olacaktır desek herhalde oldukça yerinde ve doğru bir ifade kullanmış olacağız. O halde gelin hep birlikte öğrenelim. Bakalım kuru saç bakımı için yapılması gerekenler neler ? Kuru saç bakımı nasıl yapılır ? Hemen bu konularda siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendiriyoruz.

Kuru Saçlar İçin Evde Bakım Önerileri

kuru saç için maske
kuru saç için maske

Kuru saç bakımı evde kolaylıkla hazırlanabilen malzemeler ile yapılmaktadır. Ancak sorunun temeline inecek olursak belirtmek isteriz ki hemen “Saçlar neden kurur ?” sorusu hemen akıllara gelmektedir. Aslına bakıldığı zaman saçları sürekli olarak nem ister. Bu ihtiyacı karşılanmadığında ise saçları kurumaya başlar. Böylece saçlarımız hem hacmini hem de parlaklığını da kaybeder diyebiliriz.  Bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için saçlarınızı ve saç derinizi nemlendirmelisiniz. Ancak saç uzunluğuna göre işlemleri değiştirmeniz şart olacaktır. Saç nemlendirmesi için en kolay yöntemlerden biri de zeytinyağı uygulamasıdır. 6 ile 7 kaşık saf zeytinyağı maskesi kuru saçlar için birebirdir. Böylece saçlarınız hem yumuşar hem de oldukça dolgun bir görünüme sahip olur. Tabiki kuru saçlar için bakım sadece zeytin yağı maskesi ile de sınırlı değildir. Öyle ki yumurta da kuru saç bakımı için oldukça yararlı bir maddedir. Yumurta maskesi yapımı için ihtiyacınız olanlar 1 adet yumurta, 2 kaşık mayonez yeterli olacaktır. Bu maske günde 2 defa saçlara uygulandığında saçların protein bakımından da zenginleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Maskeler

Kuru saçlar için uygulanacak bir çok maske çeşidi vardır.  Bu maskeler oldukça yararlı ve bir o kadarda saçların yoksun kaldığı nem ve protein için zenginleştiricidir. İşte kuru saçlar için maskeler şu şekildedir;

kuru saç bakımı
kuru saç bakımı

Doğal Yağ Maskeleri: Bu tür maskeler badem yağı, susam yağı, havuç yağı gibi yağ çeşitleri ile yapılır. Susam yağı maskesi için taze zencefil gerekmektedir. Susam yağı ve zencefil karıştırıldığında saçlar hem güneşe karşı korunur hem de kepek problemi de son bulur. Eğer maskenizi daha etkili olmasını istiyorsanız 1 adet yumurta ve ezilmiş avokado da  ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda biraz hindistan yağıda bir hayli yararlı olacaktır. Öyle ki bu maske antioksidan bakımından çok zengin olacaktır.

Sirke Maskesi: Sirke saç bakımı için oldukça önemli bir yararlı bir malzemedir. Kullanımı da diğer maske türlerine göre çok daha kolaydır. Bu nedenle kuru saç bakımı için ilk uygulayacağınız bakım maskelerinden biri olmalıdır desek herhalde oldukça yerinde ve doğru bir ifade kullanmış olacağız. Sirke maskesi yapımı için gerekli olan malzemeler sadece bir miktar sudur. Bu su durulama suyu olarak kullanılacaktır. Sirke ve bir miktar suyu karıştırıp her banyo sonrasında durulama suyu olarak kullanılmalıdır.Kesinlikle bu işlemin ardından bir daha saçlara su sürülmemelidir. Her yıkamadan bu işlem tekrarlanırsa kuru saç soruna son vermeniz mümkün olacaktır.

Lavanta Maskesi : Kuru saç bakımı için lavanta ve bal oldukça yararlı maskelerden olacaktır diyebiliriz. Bu maskeyi hazırlamak için 1 çorba kaşığı bal, 1 kahve fincanı sızma zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı da lavanta yapı gerekmektedir. Bütün maskeleri bir kaba alarak karıştırmak gerekiyor. Hazırlanan karışım saçlara iyice yedirilmelidir. 2 saat kadar bir süre bu maske saçlarda bekletilmelidir. Daha sonra ise saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanmalıdır.

 

 

YORUM YAZ