Kınanın Saça Faydaları Nelerdir ?

74
0
kınanın saça yararları
kınanın saça yararları

Boyalı saçlar, yıpranmış saçlar, kuru saçlar ve daha bir çok saç sorunu için en güzel çözüm yöntemlerinden biri de şüphesiz ki kınadır. Kına saç bakımında bir hayli önemli olan maddeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sürekli olarak kınanın saça faydaları nelerdir ? Kına saçlara zararlı mı ? ve Kına saça nasıl uygulanır ? gibi sorular güzelliğine ve bakımına önem veren kadınlar tarafından oldukça sıkça yöneltilen sorulardan yalnızca bir kaçı olarak kendini göstermektedir. Peki saç bakımında bu kadar çok adından söz ettiren bir maddenin en gibi zararları ve yaraları olabilir ? İşte detaylar…

Sağlıklı Saçlar İçin Kına Kullanın!

Kadınların en büyük sorunlarından biri de şüphesiz ki boya sonrasına yıpranan saçlardır. Bu soruna çözüm bulmaksa sandığınızdan çok daha kolay olacak. Çünkü kına sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen her kadının derdine deva olacak! Peki kınanın saça faydaları nelerdir. Merak edenler için hemen açıklayalım.

kına ile saç bakımı
kına ile saç bakımı
 • Kına kimyasal maddelerden saçlarınızı korur ve arındırır.
 •  Boya gibi ürünler saçlara zarar vererek renklendirirken, kına saçları hem renklendirir hemde kesinlikle zarar vermez.
 • Kına kullanan kadınların saç nemlendiriciye ihtiyaçları olmaz. Çünkü kına saça sahip olması gereken nemi kazandırmaktadır.
 • Yumuşacık saçlar elbette ki her kadının en birincil ihtiyaçlarından biridir. Bu nedenle kına kullanarak saçlarınıza daha doğal yollarla yumuşaklık kazandırmanız mümkün olacaktır.
 • Saç kırıkları nedeniyle saçlarını uzatamayan kadınların kullanması gereken en birincil madde kınadır. Çünkü kına saçlarındaki kırıkları hem onarır hemde yeniden kırılmasına engel olur.
 • Saçlara boya uygulaması yapmak saç derisine de  ciddi anlamda zararlar vermektedir. Ancak kına bunun tam aksi bir şekilde hem saçlara renk vermekte, hem saçları beslemekte hem de saç derisinde yapılması gereken bakımı tam manasıyla yapmaktadır.

  kınalı saç bakımı
  kınalı saç bakımı
 • Kına kepek sorunu olanların da bir numaralı ilacı. Öyle ki saçlara uygulanan kına kesinlikle saç derisinde kepek oluşumu engeller. Böylece daha temiz bir görünüm elde etmek mümkün olur.
 • Kınanın en çok bilinen yararlarından bir diğer ise saçı olduğundan çok daha sağlıklı bir şekilde uzatmasıdır. Bu nedenle saç uzatmayı düşünen kadınların saçlarına kına uygulaması yapması şiddetle önerilmektedir.
 • Kına saç derini etkileyen bir çok cilt hastalığının da en iyi çözüm yollarından biridir. Bu nedenle sık sık olmasa bile yılda bir kez bile olsa saçlara kına uygulaması yapılmalıdır.
 • Renk pigmentlerini ve parlaklığını kaybetmiş saçlar için kına oldukça yararlı bir madde olarak kendini göstermektedir. Bu tür sorunlar yaşayan kadınların kına kullanması önerilmektedir.
 • Kına düzenli kullanıldığı takdirde saçlara hacim kazandırır. Bu da durgun görünen saçların artık daha sağlıklı olacağı anlamına geliyor.
 • Kınanın saç derisine olan yararları elbette ki bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda kına saç derisinde bakım malzemelerinden kalan atıkları temizlemektedir.
 • Koparak dökülen saçları için kına birebirdir.

Kına Saça Nasıl Uygulanır ?

Koparak dökülmelere karşı kına kullanımı yapılacaksa eğer ayda en az 2 defa kına uygulaması yapılması gerekmektedir. Öyle ki bu düzen tutturulduğu zaman sorun tamamen ortadan kalkacaktır.

kına ile saç bakımı nasıl yapılır
kına ile saç bakımı nasıl yapılır

Koparak dökülen saçlar için kına maskesi: Bu maske için ihtiyacınız olacak olan malzemeler yaklaşık olarak bir yemek kaşığı hardal yağı ve kına, 1 çay bardağı kadar yoğurt gerekmektedir. Tüm malzemeleri bir kaba alarak karıştırın ve ardından ise saç derilerinden başlayarak saç köklerine kadar uygulama yapın. Karışımı 30 dakika kadar saçlarınızda beklettikten sonra bitkisel bir şampuan ile saçlarınız yıkayın ve kurutma makinesi kullanmadan saçlarınızı doğal yollarla kurutunuz. En kısa sürede saçlarınızın kendini toparladığını göreceksiniz.

kına saça zarar verir mi
kına saça zarar verir mi

Hacimsiz Saçlar İçin Kına Maskesi :  Bu maske aynı zamanda kuru saçlar içinde birebirdir. Bu maskeyi hazırlamak için gerekli olan malzemeler 1 demlik siyah çay, bir miktar kına ve 1 adet yumurtadır. Malzemeyi 1 gün önceden hazırlamaya başlayın. Gece 1 demlik siyah saç içerisine kınayı ekleyin, sabah ise 1 adet yumurtayı çırpın ve çayın içerisine ekleyiniz. Daha sonra ise saçlarınıza diplerden köklere kadar uygulama yapın.  Yaklaşık olarak 1 saat gibi bir süre maskenin saçlarınızda kalması gerekmektedir. Daha sonra ise yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kepekli Saçlar İçin Kına Maskesi : Bu maskeyi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 1 avuç çemen otu, bir miktar kınadır. İlk olarak çemen otu malzemesini 1 gece öncesinden suya koymalısınız. Akabinde ise sabah uyandığınızda otu ezin ve merhem haline getirin. Daha sonra kınayı ekleyiniz ve saçlarınıza uygulama yapınız. Bu uygulamayı her ay 2 defa tekrarladığınızda saç deriniz yumuşayacak, tahrişler gidecek ve saç derisinde bulunan kepek sorunu tamamen ortadan kalkacaktır.

YORUM YAZ